Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը փորձում է իր շուրջը խիստ արմատական ազգայնական միջավայր հավաքել՝ դրա շնորհիվ փորձելով առաջ մղել իր քաղաքականությունը տարածաշրջանում, մասնավորապես, Հայաստանի եւ Ղարաբաղի առումով: Այս մասին մարտի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՅԴ  Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերով գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
Միաժամանակ, նրա խոսքով, Անկարան այս պահին  շահագրգռված չէ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ, քանի որ 2019 թվականին Թուրքիայում նախագահական ընտրություններ են սպասվում։ «Իսկ Ղարաբաղում լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունները կարող են հանգեցնել լուրջ հետեւանքների երկու կողմերի համար էլ, Բաքուն ամեն ինչ անում է դրանից խուսափելու համար»,–նշել է նա։
Նրա կարծիքով, ինքը՝  Բաքուն էլ  հետաքրքրված չէ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ, էլի կապված նախագահական ընտրությունների հետ, որոնք կանցկացվեն ապրիլի 11–ին։  Քաղաքագետը չի բացառել այդ ընտրությունների ժամանակ սահմանին իրավիճակի սրման հնարավորությունը։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев пытается собрать  вокруг себя крайне радикальное националистическое окружение, и благодаря этому попробовать продвинуть свою политику в регионе, в частности, в отношении Армении и Карабаха. Подобное мнение на встрече с журналистами 2 марта выразил глава офиса «Ай дата» и по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян.
При этом, по его словам, Анкара на данный момент не заинтересована в урегулировании карабахского конфликта, так как в Турции в 2019 году ожидаются президентские выборы. «Однако полномасштабные военные действия в Карабахе могут привести к тяжелым последствиям для обеих сторон, и Баку всячески старается этого избежать», - заверил Маноян. Вместе с тем, как отметил глава офиса «Ай дата» и по политическим вопросам АРФД, Баку также не заинтересован и в урегулировании карабахского конфликта, опять-таки, в связи с президентскими выборами, которые пройдут 11 апреля этого года. Политик не исключил вероятность обострения ситуации на линии соприкосновения во время выборов в Азербайджане.