Արագածոտնի մարզի Օհանավան համայնքի բնակիչներն այսօր՝ մարտի 6-ին, փակել են դեպի գյուղ տանող ճանապարհը: Նրանք պնդում են, որ Ռուսաստանը չի թողնում Լարսից հայկական մեքենաները ՌԴ մտնեն, արդյունքում չեն կարողանում իրենց ապրանքն արտահանել Ռուսաստան:
Գյուղացիների հավաստմամբ՝ 11 օր է՝ իրենց մեքենաները կանգնած են, թույլ չեն տալիս հատել սահմանը: «Ասում են՝ բանանի արկղով ինչի՞ եք բերել։ 6 ամիս է՝ բանանի արկղով է այդ խնձորը գնում, հիմա են հիշել այդ մասին»,- ասաց գյուղացիներից մեկը:
Գյուղացիների խոսքով՝ Արագածոտնի մարզպետը խնդրի մասին տեղեկացրել է վարչապետին, վերջինը հանձնարարել է լուծում տալ, սակայն շատերը թերահավատ են՝ նշելով, որ նույնիսկ նախարարներն են հայտարարել, որ այդ հարցի լուծումն իրենց ուժերից վեր է. «Համապատասխան մարդկանց կանչեք, թող գան, լուծում տան, մենք էլ ճանապարհը կբացենք»:
Գյուղապետի հետ երկարատեւ բանակցություններից հետո գյուղացիներն ի վերջո բացեցին ճանապարհը: Նրանց մի մասն այս պահին գնացել է մարզպետ Աշոտ Սիմոնյանի հետ հանդիպման: Քննարկումից հետո արդեն կորոշեն հետագա անելիքները:

Жители села Оганаван Арагацотнской области 6 марта перекрыли дорогу, ведущую к своему населенному пункту.
По их словам, российская сторона не разрешает водителям автомобилей с армянскими номерами въезжать через Ларс на территорию РФ, из-за чего они не могут вывезти свои товары в эту страну.
Как рассказали сельчане, вот уже 11 дней их машины стоят, им не разрешают пересекать границу. «Говорят, почему ваши товары в ящике из-под бананов? Мы 6 месяцев вывозим яблоки в ящиках из-под бананов, вдруг они об этом вспомнили», - рассказал один из жителей деревни.
Жители Оганавана рассказали и том, что губернатор Арагацотнской области уже доложил о сложившейся ситуации премьер-министру, последний поручил решить проблему. Однако сельчане в это не верят. «Позовите людей, пусть разберутся со всем, мы дорогу и откроем», - заявили протестующие, которые после долгих переговоров с главой села Оганаван, в конце концов, открыли путь. Часть сельчан отправилась на встречу с губернатором Ашотом Симоняном. После обсуждений и будет принято решение о дальнейших шагах.