Եվրահանձնաժողովը եվրոպական արդյունաբերությունը պաշտպանելու միջոցներ ձեռք կառնի, եթե ԱՄՆ–ն պղնձի եւ ալյումինի ներմուծման մաքսատուրքեր մտցնի։ Այս մասին  հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Ֆրանս Տիմերմանսը Europe 1 ռադիոկայանին տված հարցազրույցում։
«Եթե ԱՄՆ-ն պրոտեկցիոնիստական միջոցներ մտցնի, Եվրամիությունը կպաշտպանի իր արդյունաբերությունը համարժեք ձեւով։ Մեր ուղերձը Վաշինգթոն հստակ է՝ պետք չէ դա անել: Բայց եթե, այնուամենայնիվ, դա արվի, ապա մենք կարձագանքենք»,–ասել է նա։
Նա նշել է, որ «Եվրոպական հանձնաժողովի արձագանքը կլինի ամերիկյան գործողություններին համաչափ»: Ըստ Թիմերմանսի՝ ԵՀ-ն «պատրաստ է գործել արագ եւ վճռական»:
Հիշեցնենք, որ մարտի 1-ին Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ գալիք շաբաթ ԱՄՆ-ն մաքսատուքեր կմտցնի պղնձի եւ ալյումինի ներմուծման համար: Դրանց չափը պողպատի համար 25 տոկոս կկազմի, իսկ ալյումինի համար՝ 10 տոկոս:
Մեկնաբանելով այս հայտարարությունները՝ Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարար Բրյունո Լե Մերը նշել է, որ հայտարարված ծրագրերը անընդունելի է համարում: Նրա խոսքով, դրանք «զգալի ազդեցություն կունենան եվրոպական տնտեսության եւ ֆրանսիական ընկերությունների վրա»: Նախարարը զգուշացրել է, որ «առեւտրային պատերազմում միայն պարտվողներ են լինելու»:
ԱՄՆ–ի կողմից առեւտրային սահմանափակումների դեմ է դուրս եկել նաեւ Գերմանիայի կառավարությունը, նշելով, որ այդ միջոցները զգալի ազդեցություն կգործեն գերմանական արտահանողների վրա: Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը, իր հերթին, ԵՄ-ից պահանջել է կոշտ գործողությունների դիմել։

Еврокомиссия примет меры, направленные на защиту европейской индустрии, если США введут импортные пошлины на сталь и алюминий. Об этом заявил первый заместитель председателя Еврокомиссии Франс Тиммерманс в интервью радиостанции Europe 1, передает ТАСС
«Если США введут протекционистские меры, то Евросоюз будет защищать свою индустрию в пропорциональной манере», - сказал он. «С нашей стороны это очень четкое послание, которое направлено в Вашингтон, - не делать этого. Но если это все-таки будет сделано, то мы будем реагировать», - сказал Тиммерманс.
Он отметил, что «реакция Еврокомиссии будет пропорциональна американским действиям". По словам Тиммерманса, ЕК «готова действовать быстро и решительно».
В минувший четверг президент США Дональд Трамп заявил, что США на нынешней неделе введут импортные пошлины на сталь и алюминий. Размер пошлин составит 25% для стали и 10% для алюминия для всех стран, поставляющих эту продукцию в США.
Комментируя эти заявления, министр экономики и финансов Франции Брюно Ле Мэр отметил, что считает озвученные планы неприемлемыми. По его словам, они окажут «значительное влияние на европейскую экономику и французские компании». Министр предостерег от введения пошлин на металлы, подчеркнув, что «в торговой войне будут только проигравшие».
Против торговых ограничений выступило и правительство ФРГ, отметив, что эти меры существенно затронут немецких экспортеров. Канцлер Австрии Себастьян Курц в свою очередь потребовал от ЕС жестких контрмер против пошлин США на сталь.