Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է «Ժխտման ճարտարապետները» վավերագրական ֆիլմի պրոդյուսերական թիմի անդամներ Դին Քեյնին ու Մոնթել Ուիլյամսին եւ նրանց ընտանիքի անդամներին, ովքեր Հայաստանում են ֆիլմի երեւանյան պրեմիերայի կապակցությամբ:
Հանրապետության Նախագահն իր տպավորություններն է ներկայացրել «Մոսկվա» կինոթատրոնում երեկ հայ հանդիսատեսի դատին ներկայացված ֆիլմից՝ ընդգծելով, որ, իր համոզմամբ, այն կարեւոր նշանակություն ունի ցեղասպանությունների, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ տպավորված է ինչպես Միացյալ Նահանգներում, այնպես էլ այլ երկրներում լայն ընդունելության արժանացած ֆիլմից, որը վավերագրական հարուստ նյութի հիման վրա մեկ անգամ եւս փաստացի վերականգնում եւ վերահաստատում է այն ճշմարտությունը, որ ժխտողականությունը ծնում է նոր հանցագործություններ, եւ որ ճանաչումն ու դատապարտումը, թերեւս, ամենակարեւոր միջոցներն են այդ հանցագործությունները կանխելու համար:
«Կարծում եմ՝ այս ֆիլմի կարեւորությունը նաեւ նրանում է, որ չնայած գիտական շրջանակներում այս խնդրի մասին շատ են խոսել, բայց այս առումով փաստավավերագրական ֆիլմերի պակաս կա, եւ «Ժխտման ճարտարապետները» ֆիլմը լրացնում է այդ պակասը: Եվ զուգահեռներն այսօրվա ու 100 տարի առաջվա իրականության հետ շատ կարեւոր են: Ինձ հետաքրքրեց նաեւ այն հանգամանքը, որ կարծում եմ՝ դուք ցանկացել եք ասել, որ ժխտողականությունը, անկախ նրանից, թե ինչպես է տեղի ունենում, ունի շատ ընդհանուր հատկանիշներ: Այսինքն՝ կատարողները նախօրոք գիտեն, որ հետո պետք է ժխտեն եւ նաեւ վստահ են, որ իրենց այդ ժխտումն անցնելու է, քանի որ նախկինում եւս այդպես է եղել: Իհարկե, շատ հետաքրքիր էր զուգահեռը Հայոց ցեղասպանության եւ այն իրադարձությունների հետ, որ այսօր տեղի են ունենում Լեռնային Ղարաբաղում՝ Արցախում»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը եւ շնորհակալություն հայտնել ֆիլմի պրոդյուսերական թիմին ու ի դեմս նրանց բոլորին, ովքեր իրենց նպաստն են բերել այս ֆիլմի իրագործմանը։
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ ցեղասպանությունների ու մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ պետական բարձր պարգեւով՝ Պատվո շքանշանով պարգեւատրել է պրոդյուսեր, սցենարիստ Մոնթել Բրայան Ուիլյամսին եւ դերասան, պրոդյուսեր Դին Ջորջ Քեյնին:
Ֆիլմի պրոդյուսերներ Դին Քեյնը եւ Մոնթել Ուիլյամսն անձամբ իրենց եւ իրենց ընտանիքների անունից շնորհակալություն են հայտնել Նախագահ Սարգսյանին ֆիլմի երեւանյան պրեմիերային ներկա գտնվելու համար եւ մեծ պատիվ համարել Նախագահի նստավայրում հյուրընկալվելը:
Պրոդյուսերները հույս են հայտնել, որ իրենց նկարահանած ֆիլմը կօգնի փոխել ընկալումները ներկայացված հարցի վերաբերյալ ոչ միայն Միացյալ Նահանգներում, այլեւ ամբողջ աշխարհում: Յուրաքանչյուր վավերագրողի համար, ով նման ֆիլմեր է պատրաստում, ըստ պրոդյուսերներ Դին Քեյնի եւ Մոնթել Ուիլյամսի, կարեւոր է դիտել իր աշխատանքի արդյունքը այլ անձանց հետ միասին եւ տեսնել այն մարդկանց արձանանքները, ովքեր այդ պահին դիտում են ֆիլմը: Նշելով, թե տեղյակ են, որ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւս ականատեսն ու մասնակիցն է եղել ֆիլմում նկարագրվող՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեպքերի, պրոդյուսերները հույս են հայտնել, որ ինչ պատկերել են ֆիլմում, համապատասխանում է այն իրականությանը, որ Նախագահն է տեսել իր աչքերով: Նրանք իրենց աշխատանքի լավագույն գնահատականը համարել են ֆիլմից ստացած արձագանքները:

YEREVAN.- Armenian President Serzh Sargsyan on Tuesday hosted Dean Cain and Montel Williams, executive producers of the Architects of Denial documentary, as well as their family members who are in Armenia on the occasion of the movie’s Yerevan premiere, the Presidential Office reported.
Serzh Sargsyan shared his impressions on the movie which was screened yesterday at the Moscow cinema, stating that it plays an important role for the international recognition and condemnation of genocides, including the Armenian Genocide. Sargsyan said he is impressed with film that was widely accepted both in the US and other countries as it once again restores the truth that denialism leads to new crimes, and that the recognition and condemnation are perhaps the most important tools for preventing these crimes.
“I think the importance of this film also lies in the fact that despite this issue has been talked for many times within the scientific circles, there is still a lack of documentaries in this sense, and the Architects of Denial fills this gap. And the parallels with the reality of today and 100 years ago are very important. I was also interested in the fact that in my opinion you wanted to say that denialism, no matter how it happens, has many common attributes. In other words, the perpetrators know in advance that they later will deny and also are confident that their denial will pass as it happened before. Of course, the parallel between the Armenian Genocide and the events that today are taking place in Nagorno Karabakh, Artsakh was also important”, the President said and thanked the film’s production team and all those who had their contribution to this film.
President Sargsyan awarded high state awards, Honorary Order to producer, screenwriter Montel Williams and actor, producer Dean Cain for the significant contribution to the international recognition of the Armenian Genocide and prevention of genocides and crimes against humanity.
The movie producers on behalf of themselves and their family members thanked the President for attending the movie’s Yerevan premiere and considered a great honor being hosted at the Presidential Palace.
The producers expressed hope that their movie will help to change the perceptions on the presented issue not only in the US but also across the world. They expressed hope that what they have depicted in the film corresponds to the reality the President has seen by his own eyes. They considered the reactions received from the film as the best appreciation to their work.