ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը մարտի 6-ին կայացած նիստին հանձնարարել է պետական մարմիններին՝տնտեսվարող սուբյեկտներին ապրանքի ներմուծման եւ արտահանման համար պահանջվող փաստաթղթերը tradegov.am-ի միասնական հարթակում հրապարակելու հնարավորություն ստեղծել:
Մասնավորապես, տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանին, գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանին, տրանսպորտի, հաղորդակցության եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանին, բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանին, առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանին, Պետական ​​եկամուտների կոմիտեի նախագահ Վարդան Հարությունյանին, «Թվային Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էդուարդ Ներսիսյանին հանձնարարվել է, իսկ առեւտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանին առաջարրկվել է երկու ամսվա ընթացքում համատեղ մշակել եւ ներկայացնել ներմուծման եւ արտահանման  համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի հրապարակման գործողությունների ծրագիր:
«Ընթացիկ կարգի համաձայն՝ ապրանքների ներմուծման եւ արտահանման դեպքում տնտեսվարող սուբյեկտները մինչեւ տարբեր տեսակի ապրանքների փաստացի ստուգումը կամ փորձաքննությունը պարտավոր են ներկայացնել պահանջվող փաստաթղթերը մի քանի մարմիններին», - ասել է Կարեն Կարապետյանը:

Премьер-министр Армении Карен Карапетян на заседании 6 марта поручил госорганам предоставить возможность хозяйствующим субъктам  декларировать требуемые для импорта и экспорта товаров документы на единой площадке tradegov.am.
В частности министрам экономического развития и инвестиций Сурену Караяну, сельского хозяйства Игнатию Аракеляну, транспорта связи и информационных технологий Ваану Мартиросяну, охраны природы Арцвику Минасяну, здравоохранения Левону Алтуняну, председателю комитета государственных доходов Вардану Арутюняну, исполнительному директору фонда «Цифровая Армения» Эдуарду Нерсисяну было поручено, а  президенту Торгово-промышленной палаты Мартину Саркисяну предложено в двухмесячный срок совместно разработать и представить в аппарат правительства программу действий по декларации требуемых документов при импорте и экспорте товаров, выдаче разрешений хозсубъектам при внешнеэкономической деятельности, представлении исследований, общему предоставлению услуг посредством единой электронной площадки tradegov.am.
«Согласно действующему порядку хозсубъекты при импорте и экспорте товаров обязаны до фактической проверки или экспертизы по разным видам товаров в ряд органов представить требуемые документы. В свою очередь каждый орган изучает эти документы в рамках отдельного администрирования, имеющего свои сроки», - отметил Карен Карапетян.
По его словам, процедуры устранения зафиксированных недостатков также различны в зависимости от органов, требуют много времени и создают трудности для хозсубъектов, в том числе с точки зрения предсказуемости