ՀՀ կառավարությունը բավարարել է սարքավորումների եւ բաղադրիչների, հումքի եւ նյութերի ներկրման մաքսատուրքերից ազատելու համար 3 կազմակերպությունների հայտերը: Համապատասխան որոշումը կայացվել է մարտի 6-ին կայացած կառավարության նիստում: Ծրագիրը ներկայացրել է Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը:
Մասնավորապես՝ «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոն ՓԲԸ-ն ազատվել է 139,9 մլն դրամ ընդհանուր արժեքով սարքավորումների ներմուծման մաքսատուրքից, «Այ Պլաստ» ՍՊԸ-ն՝ 94,6 մլն դրամ արժողությամբ հումքի ներմուծման համար, «Սաթենկար» ՍՊԸ-ն՝ 183.3 մլն դրամ արժողությամբ հումքի ներմուծման համար:
Նախարարի խոսքով՝ «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնն իր ներդրումային ծրագրի շրջանակներում արդեն ներդրել է 5,5 մլրդ դրամ եւ մտադիր է ներդրել 140 մլրդ դրամ, որը թույլ կտա շուրջ 70 նոր աշխատատեղ ստեղծել 300 հազար դրամ  միջին ամսական աշխատավարձով:

Правительство Армении удовлетворило заявки 3 организаций на освобождение от таможенной пошлины на импорт оборудования и комплектующих, сырья и материалов. Соответствующее решение принято на заседании правительства 6 марта. Проект представил министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян.
В частности, ЗАО «Медицинский центр «Шенгавит» освобождено от таможенной пошлины на импорт оборудования общей стоимостью в 139,9 млн. драмов, ООО «Ай Пласт» -на импорт сырья стоимостью в 94,6 млн. драмов, ООО «Сатенкар» - на импорт сырья стоимостью в 183,3 млн. драмов.
По словам министра, «Медицинский центр «Шенгавит» в рамках своей инвестиционной программы уже внедрил 5,5 млрд. драмов и намеревается внедрить 140 млрд. драмов, что позволит создать порядка 70 новых рабочих мест со среднемесячной зарплатой в 300 тыс. драмов.
Оборудование и сырье не может быть импортировано из стран-членов ЕАЭС, поскольку товар на рынках ЕАЭС не соответствует техническим требованиям компаний.