«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Կառավարությունը փորձում է հնարավորինս գաղտնի պահել վարչապետ Կարեն Կարապետյանի՝ Շվեյցարիա եւ Ղազախստան այցերի համար պետական բյուջեից հատկացված գումարի ամբողջական չափը: «Ժողովուրդ» օրաթերթն առիթ ունեցել է անդրադառնալու չարտերային չվերթներով իրականացված այս այցերին: Եւ ահա, մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան` կառավարությունից տեղեկացրել են, որ Շվեյցարիայում ՀՀ պատվիրակության` կառավարության աշխատակազմը ներկայացնող անդամների ծախսերի համար բյուջեի` արտասահմանյան պաշտոնական գործուղումների համար նախատեսված միջոցներից հատկացվել է 6,7 մլն դրամ:
Իսկ Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում ԵՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին մասնակցելու համար բյուջեից ծախսվել է 1,1 մլն դրամ: Անձամբ վարչապետի ծախսերի մասին կառավարությունից չեն հայտնում` պատճառաբանելով, թե արարողակարգային, կեցության, տրանսպորտային սպասարկման ծախսերը, համաձայն «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածի 2-րդ կետի, ներառված են պետական գաղտնիք պարունակող գնումների պլանում եւ հրապարակման ենթակա չեն: Մինչդեռ «Ժողովուրդ» օրաթերթին ընդամենը հետաքրքրում էր այդ նպատակով ծախսված գումարի չափը, որը պետական գաղտնիք չէ:

YEREVAN. – The government is attempting to keep as classified as possible the total amount allocated from the state budget for Prime Minister Karen Karapetyan’s visits to Switzerland and Kazakhstan, according to Zhoghovurd (People) newspaper of the Republic of Armenia (RA).
“In response to our written inquiry, the government has informed that 6.7mn drams were allocated from the funds envisioned for the official foreign business trips of the budget for the expenses of members representing the government staff of the RA delegation in Switzerland.
“And 1.1mn drams were spent from the budget to participate in the EAEU [Eurasian Economic Union] Intergovernmental Council meeting in the city of Almaty, Kazakhstan.
“[But] the government does not inform about the expenses of the PM himself, arguing that (…) protocol, living, [and] transportation service expenses are included in the plan of purchases containing state secrets and are not subject to making public,” wrote Zhoghovurd.