Իրավիճակը, երբ կինը կարող է իրեն անկախ եւ պաշտպանված զգալ, մեծապես կախված է նրանից, թե արդյոք նա աշխատանք ունի եւ արդյոք իր զբաղմունքը օգնում է վստահ և երջանիկ զգալ:
Հայաստանում կանանց առջեւ ծառացած հիմնական խնդիրները գործազրկությունն է եւ սեփական իրավունքների մասին ոչ բավարար գիտելիքները: Հաճախ դա հանգեցնում է նրանց իրավունքների խախտմանը եւ գենդերային հիմքով բռնությանը:Հայաստանի հետ համագործակցության միջոցով Եվրամիությունը փորձում է օգնել կանանց գտնել իրենց բիզնեսում գտնել, հիմքեր ստեղծել որակյալ կրթություն ստանալու համար:
Հայաստանում իրականացվող ԵՄ մի քանի ծրագրերն ուղղված են բիզնեսում կանանց դիրքերի ամրապնդմանը, Եվրոպայում կրթություն ստանալու նարավորություն ընձեռելուն՝ Հայաստան վերադառնալուց հետո ձեռք բերված գիտելիքները երկրի օգտին օգտագործելու համար: Այսպիսի ծրագրերից մեկը «Կանայք բիզնեսում»-ն է, որը իրականացվում է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից: Ծրագրի կողմից տրամադրված աջակցությունը ներառում է բիզնես խորհրդատվություն և վերապատրաստում կանանց կողմից ղեկավարվող ընկերությունների համար: Ծրագիրը նաեւ կենտրոնացած է գյուղական բնակավայրերում կանանց աջակցության վրա: Այդպես, օրինակ, մի քանի համայնքներում՝ Արևշատ,Կաթնաղբյուր, Բյուրական, Դպրաբակ եւ Գեղարդ, ստեղծվել են վեց ժամանակակից ձեռնարկություն է ստեղծվել չորացրած մրգերի եւ դեղաբույսերի արտադրության համար:
Բացի բիզնեսի եւ զբաղվածության հնարավորությունները, ԵՄ-ն հնարավորություններ է ընձեռում կրթություն ստանալու համար: 2015-17 թվականներին Erasmus+ ծրագրի շրջանակում ուսանողների եւ դասավանդողների փոխանակման համար Հայաստանին ավելի քան 6.5 մլն եվրո է տրամադրվել: ԵՄ-ն իր առջև նպատակ է դրել, որպեսզի EU4Youth ծրագրի շրջանակներում, որը կտևի մինչև 2020 թվականը, աջակցության 75 տոկոսը տրամադրվի հենց կանանց:
Մեկ այլ նոր նախաձեռնություն է «Գենդերային հավասարության եւ գենդերային բռնության զոհերի իրավունքների խթանումը» ծրագիրը: Այս ծրագրի շահառուներից մեկը 41-ամյա Մարինեն է: Վեց տարի առաջ Մարինեն երկար տարիների հոգեբանական եւ ֆիզիկական բռնության պատճառով բաժանվել էր իր ամուսնուց:Մարինեն սկսել է այցելել ծրագրի կողմից առաջարկվող դասընթացները, ինչպես նաև  մեկ ամսվա ընթացքում մասնագիտական վերապատրաստում է անցել, որի արդյունքում կարողացել է բիզնես պլան գրել, որը և ընտրվել էր ֆինանսավորման համար: Այժմ նա տնական թխվածքների արտադրության իր փոքր բիզնեսն է ղեկավարում: 2015 թվականին ծրագրի մեկնարկից ի վեր գենդերային բռնություն վերապրած ավելի քան 200 կին է հմտություններ ձեռք բերել, որոնք ընդլայնել են եկամուտներ ստեղծելու և փոքր բիզնես ունենալու իրենց հնարավորությունները:

The situation when a woman can feel her independent and protected much depends on whether she is employed and whether she has an interesting job to feel happy and self-confident.
The main problems that women often face in Armenia are unemployment and lack of knowledge about their rights. This usually leads to violation of their rights and gender-based violence.
In its cooperation with Armenia, the EU is trying to help for the strengthening women in business, providing opportunities for quality education.
Several EU projects are targeted at the development of women entrepreneurs, providing an opportunity for young women to get education in Europe and to come back to Armenia to use their knowledge for the benefit of Armenia.
The EU supports women entrepreneurs in Armenia through the Women in Business programme, which is implemented by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). Support provided by the programme includes business advice, training and mentoring to women-led companies.
One of the directions of these programs is providing assistance to women in rural communities. Among them, for example, are six modern dried fruit and herb-production facilities that have been established in the communities of Arevshat, Aragatsavan, Katnaghbyur, Byurakan, Dprabak and Geghard.
In addition to business and job opportunities, the European Union is providing opportunities for the international education.
Armenia was provided with more than €6.5 million in funding for student and staff exchanges under Erasmus+ in 2015-2017. Besides, the EU has set a 75% target to support young women under the EU4Youth programme that runs until 2020.
One of the beneficiaries of new EU-finded Advancing Gender Equality and the Rights of Survivors program is 41-year-old Marine. Six years ago she divorced due to psychological and physical abuse that she endured for many years, and her seven children left.
Marine first joined the business development and job development courses that the program offered, along with one month of vocational training, and then was able to write a business plan that was selected for funding. Now she is running a small business of homemade baked goods.
Since its launch in January 2015, the two-year project has helped 230 survivors of gender-based violence gain increased employability, small business skills, and establish small businesses.