Երեւանում տեղի է ունենում Քրեական օրենսգրքի նախագծի կլոր սեղան–քննարկում:
Քննարկումը կազմակերպվել է ԵՄ–ի եւ Եվրոպայի խորհրդի կողմից ֆինանսավորվող «Աջակցություն Հայաստանում քրեական արդարադատության համակարգի բարեփոխումներին եւ պայքար վատ վերաբերմունքի եւ անպատժելիության դեմ» ծրագրի շրջանակներում։ 2015 թվականից ի վեր ծրագրի շրջանակներում աջակցություն է ցուցաբերվում ՀՀ քրեակատարողական համակարգի բարեփոխումներին, այդ աջակցությունն իրականացվում է քննարկումների, աշխատանքային խմբի անդամների եւ միջազգային փորձագետների հանդիպումների, քրեական օրենսգրքի վերաբերյալ փորձագիտական եզրակացություններ տրամադրման, Եվրոպական չափանիշներին եւ ՄԻԵԴ նախադեպային վճիռներին համապատասխանեցման միջոցով:
Քննարկմանը մասնակցում են ՀՀ Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչներ նախարար Դավիթ Հարությունյանի գլխավորությամբ, ԵԽ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալիա Վուտովան, ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին, մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
Քննարկման թեման քրեական օրենսգրքի նախագծի դրույթների, արարքի որակավորման եւ դրա հետեւանքների ձեւակերպման եւ սահմանման, արարքի քրեականացման եւ ապաքրեականացման,քրեական պատասխանատվությունից ազատման հարցերն են:

В Ереване проходит круглый стол-обсуждение проекта Уголовного кодекса.
Обсуждение организовано в рамках программы «Содействие реформам уголовной юстиции и борьба с плохим обращением и безнаказанностью», финансируемой СЕ и ЕС. С 2015 г в рамках программы оказывается содействие реформам пенитенциарной системы Армении, в том числе обсуждения, встречи членов рабочей группы и международных экспертов, предоставление экспертного мнения касательно УК, с целью его соответствия европейским стандартам и прецедентному праву ЕСПЧ. В 2018 г в рамках программы будут проведены мероприятия, касающиеся принятия и применения нового УК.
В обсуждении принимают участие представители Министерства юстиции Армении во главе с министром Давидом Арутюняном, руководитель офиса СЕ в Армении Наталья Вутова, глава делегации ЕС Петр Свитальский, омбудсмен Арман Татоян.
Предметом обсуждения станут положения проекта УК, формулировки и определения квалификации деяния и его последствий, вопросы криминализации и декриминализации деяния, освобождение от уголовной ответственности.