Նախագահի եւ վարչապետի ընտրությունը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան ընտրությունն է: Այս մասին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ Դաշնային ժողովի դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչեւը` պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է ռուսական կողմը վերաբերվում Սերժ Սարգսյանի՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում հնարավոր ընտրությանը:
Կոսաչեվը նշել է, որ ցանկացած երկրում կադրային որոշումները չեն մեկնաբանվում. «Դիվանագիտական եւ խորհրդարանական էթիկան պահանջում է չմեկնաբանել որեւէ նշանակում, քանի դեռ այն ուժի մեջ չի մտել»:
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանն ուշադիր հետեւել է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին եւ կարծում է, որ հայ ժողովուրդն աջակցում է այդ բարեփոխումներին: Այս մասին, ըստ Կոսաչեւի, վկայում են սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքները. «Ռուսաստանի համար սա Հայաստանի ընտրությունն է, որը, անշուշտ, հարգում է: Իսկ ցանկացած կադրային հարցերը  բացառապես Հայաստանի ներքին որոշումն է եւ նրա ինքնիշխան ընտրությունը: Համոզված եմ, որ այն կկատարվի ժողովրդավարական ճանապարհով՝ հանրապետության Սահմանադրության համապատասխան, եւ հստակորեն կհարգվի Ռուսաստանի Դաշնության կողմից»:

Избрание президента и премьер-министра – суверенный выбор Республики Армения. Об этом заявил глава комитета Совета Федерации по международным делам Константин Косачев на пресс-конференции в Ереване ,  отвечая на вопрос, как российская сторона относится к вероятному избранию Сержа Саргсяна новым премьер-министром Армении.
Косачев отметил, что кадровые решения в той или иной стране не комментируются: « Дипломатическая и парламентская этика требует не комментировать какие-либо назначения, пока они не вступили в силу».
Он также отметил, что Россия внимательно следила за реформами в системе власти в Армении, и считает, что армянский народ поддерживает эти реформы. Об этом, по его словам, свидетельствуют итоги конституционного референдума: «Для России это выбор Армении, который она, безусловно, уважает. А какие-либо кадровые вопросы — это сугубо внутреннее решение Армении, и ее суверенный выбор. Уверен, что он будет сделан демократичным путем, в соответствии с Конституцией республики, и будет совершенно точно уважаться Российской Федерацией».