Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ է արել չխզել կողմերի վաղեմի տրանսատլանտյան կապերը ` մաքսային սակագների ներդրման միջոցով տնտեսական հաջողությունների ցանկանալով հասնել, հաղորդում է AP-ն:
Նրա խոսքով՝ առեւտրային պատերազմ հրահրելու փոխարեն, պետք է ձգտել ավելի սերտ համագործակցության:
Առեւտրի հարցերով եվրահանձնակատար Սեսիլիա Մալմստրոմը Եվրոպական խորհրդարանին տեղեկացրել է, որ թեեւ Եվրամիությունը կփորձի ԱՄՆ սահմանած պողպատի եւ ալյումինի ներմուծման սակագներից խուսափելու միջոց գտնել, այն նույնպես հակամիջոցներ կպատրաստի, որոնց թիրախը կլինեն ամերիկյան ապրանքները:
Տուսկի կարծիքով, դեռ ժամանակ կա այդ քայլերից հրաժարվելու համար եւ խնդրել Թրամփին կատարել «իսկական ընկերներին» սակագներից ազատելու իր խոստումը: Խոսելով երկու համաշխարհային պատերազմների եւ սառը պատերազմի մասին, Տուսկն ասել է. «Ես այսօր ուզում եմ ընդգծել, որ ազատ աշխարհն ամենածանր տասնամյակներն է վերապրել միայն այն պատճառով, որ եվրոպացիներն ու ամերիկացիները իսկական ընկերներ էին»:
«Եկեք փայփայենք այդ բարեկամությունը, այլ ոչ թե մարտահրավեր նետենք»,-ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ առեւտրային պատերազմի սպառնալիքի փոխարեն, Թրամփը պետք է վերսկսի ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության միջեւ ազատ առեւտրի մասին անդրատլանտյան բանակցությունները, որոնք սկսվել են նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի ժամանակ, բայց այդպես էլ չեն ավարտվել: «Մենք հիմա պետք է վերադառնանք այդ բանակցություններին: Պետք է առեւտուր անել, այլ ոչ թե պատերազմել, պարոն նախագահ », - ասել է Տուսկը՝ դիմելով Թրամփին:

Председатель Европейского совета Дональд Туск призвал президента США Дональда Трампа не подрывать давние трансатлантические связи сторон, добиваясь экономических успехов посредством введения таможенных тарифов, передает AP.
По его словам, вместо того, чтобы ввязывать в торговую войну, надо стремиться к более тесному сотрудничеству.
Еврокомиссар по вопроса торговли Сесилия Мальмстром сообщила Европарламенту, что хотя ЕС будет пытаться найти путь, чтобы избежать введения тарифов на импорт стали и алюминия со стороны США, он также подготовит контрмеры, мишенью которых станут американские товары.
На взгляд Туска, еще время отказаться от этих шагов и попросить Трампа выполнить свое обещание освободить «настоящих друзей» от тарифов. Говоря о двух мировых войнпх и холодной войне, Туск сказал: «Я хотел бы подчеркнуть сегодня, что свободный мир пережил самые трудные десятилетия только благодаря тому, что европейцы и американцы были настоящими друзьями».
«Так давайте лелееть эту дружбу, а не бросать ей вызов», - добавил он.
По его словам,  вместо того чтобы угрожать торговой войной, Трамп должен возобновить трансатлантические переговоры о свободной торговле между США и ЕС, которые начались при бывшем президенте Бараке Обаме, но так и не были завершены. «Мы должны вернуться к этим переговорам сейчас. Надо торговать, а не воевать, господин президент», - сказал Туск, обращаясь к Трампу.