Սաուդյան Արաբիայի ինքնիշխան հիմնադրամը մտադիր է 400 մլն դոլարով գնել շոու բիզնեսի ներկայացուցիչների վարձակալության հարցերով զբաղվող աշխարհի խոշորագույն Endeavor ընկերության բաժնետոմսերի 10 տոկոսը։ Այս գործարքը կնքվելու է գահաժառանգ արքայազն Մոհամեդ Սալման Ալ Սաուդի ԱՄՆ ուղեւորության ընթացքում, հայտնում է The Wall Street Journal-ը։
Պարբերականը հավաստիացնում է, որ այս ձեւով Սաուդյան Արաբիան իր համար հենարան է ստեղծում ԱՄՆ ժամանցային ինդուստրիայում։ Endeavor –ը փաստորեն ներկայացնում է ամերիկյան կինեմատոգրաֆի, երաժշտության, սպորտի ու լրատվամիջոցների ամենահաջողակ ներկայացուցիչներին՝ այդ թվում Օփրա Ուինֆրիին, դերասան Դուեյն Ջոնսոնին ու թենիսիստուհի Սերենա Ուիլյամսին։
Endeavor –ը հրաժարվել է պատասխանել թերթի հարցերին կամ մեկնաբանել տվյալ իրավիճակը։
The Wall Street Journal-ը տվյալներով՝ Մուհամեդ բեն Սալման ԱԼ Սաուդի ուղեւորությունը ԱՄՆ սկսվելու է մարտի 19-ին ու տեւելու է երկու շաբաթ։ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Սարա Սանդերսը հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մարտի 20-ին իր նստավայրում անցկացնելու է հանդիպում արքայազնի հետ։

Суверенный фонд Саудовской Аравии планирует приобрести за $400 млн около 10% акций крупнейшего в мире агентства по найму представителей шоу-бизнеса Endeavor. Эта сделка будет заключена в ходе поездки в США наследного принца Мухаммеда бен Сальмана Аль Сауда, сообщает ТАСС  со ссылкой на газету The Wall Street Journal.
В публикации утверждается, что таким образом Саудовская Аравия создает себе оплот в индустрии развлечений США. Endeavor фактически представляет самых успешных представителей американских кинематографа, музыки, спорта и СМИ. Среди них - телеведущая Опра Уинфри, актер Дуэйн Джонсон и теннисистка Серена Уильямс.
В Endeavor отказались ответить на запрос газеты и прокомментировать данную информацию.
По данным The Wall Street Journal, поездка Мухаммеда бен Сальмана Аль Сауда в США начнется 19 марта и продлится две недели. Как сообщила пресс-секретарь Белого дома Сара Сандерс, президент США Дональд Трамп проведет 20 марта в своей резиденции встречу с этим наследным принцем Саудовской Аравии.