Ազգային ժողովում, այսօր՝ մարտի 20-ին, «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախօրեին արված հայտարարությանը, որը վերաբերում էր ՀՀ վարչապետի պաշտոնը ստանցնելու հավանականությանը:
Փաշինյանը իր խոսքում, մասնավորապես, նշեց հետեւյալը. «Այն ժամանակ, երբ Ռոբերտ Քոչարյանը ամենաերիտասարդ թոշակառուն չէր եւ աշխատում էր Բաղրամյան 26-ում, հայտարարում էր, թե Հայաստանում ստեղծում է կազմակերպված պետություն: Իրականում դա կազմակերպված-արյունարբու պետություն էր: Կազմակերպված-արյունարբու պետության համահիմնադիր եւ ի կատար ածող Սերժ Սարգսյանը երեկ Tert.am-ին տված արդեն հայտնի հարցազրույցում ըստ էության հայտարարեց, որ ի հեճուկս 2014-ի ապրիլի 19-ի իր ստանձնած պաշտոնական ու հրապարակային հայտարարության, պատրաստվում է վերցնել ՀՀ վարչապետի պաշտոնը:
Այդ հայտարարությունը ես համարում եմ հայտարարություն՝ կազմակերպված պետության դարաշրջանի ավարտի մասին եւ կարծում եմ, որ այսպիսով, Սերժ Սարգսյանը հայտարարում է Հայաստանում այլ հայեցակարգի պետություն ստեղծելու մասին։ Եվ այդ պետությունը միանշանակ պետք է անվանել ստահոդ պետություն»:
Հիշեցնենք՝ Սերժ Սարգսյանը Tert.am-ին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով իր վարչապետ դառնալու հավանականությանը, նշել էր. «եթե ի վերջո որոշենք, որ առաջադրվելու է իմ թեկնածությունը, ապա դա կլինի իմ կողմից մեկ հավելումով՝ առ այն, որ սահմանադրական լիազորությունների ամբողջական իրականացմանը զուգահեռ ավելի շատ ժամանակ եմ հատկացնելու երիտասարդ քաղաքական լիդերներին մեր երկրի անցած տարիների երեւացող ու չերեւացող ողջ փորձը փոխանցելու գործին։ Սա մի խնդիր է, որն այսօր չափազանց կարեւոր է։ Բոլորս անելիք ունենք քաղաքական նոր առաջնորդների թրծման հարցում՝ անկախ նրանց կուսակցական պատկանելությունից, անկախ քաղաքական ներկա դիրքավորումից»։

Заявление Сержа Саргсяна считаю заявлением о завершении эры организованного государства. Об этом заявил в парламенте Армении 20 марта руководитель фракции блока «Выход» Никол Пашинян, комментируя вчерашнее заявление Сержа Саргсяна о своем вероятном назначении на должность премьер-министра Армении.
«В период, когда Роберт Кочарян был не самым молодым пенсионером и работал на Баграмяна 26, он заявлял, что создаст в Армении организованную страну. На самом же деле это было организованно-кровавое государство. Его сооснователем является и Серж Саргсян, который вчера в интервью Tert.am, по существу заявил о том, что, несмотря на свое же официальное и публичное заявление от 19 апреля 2014 года, он собирается стать премьер-министром Армении. Считаю это заявлением о завершении эры организованного государства и думаю, что тем самым Серж Саргсян объявляет о создании в Армении страны иной концепции. И ее однозначно нужно назвать выдуманным государством», - сказал Пашинян.
Напомним, что президент Армении Серж Саргсян в интервью Tert.am коснулся своего заявления, сделанного в 2014 году  относительно того, что больше никогда не станет выдвигаться на должность главы государства. Он, в частности, отметил: «Если, в конце концов, решим, что я выдвигаю свою кандидатуру, это будет с одной оговоркой – параллельно выполнению всей полноты конституционных полномочий больше времени буду уделять передаче опыта молодым лидерам. Это крайне важная на сегодня задача. Всем нам предстоит работа в вопросе формирования новых политических лидеров, независимо от их партийной принадлежности, независимо от нынешнего политического позиционирования».