Կրեմլում չեն համարում, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփից Ռուսաստաննի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ընտրություններում հաղթանակի առիթով շնորհավորանքի բացակայությունը կարելի է գնահատել որպես ոչ բարեկամական քայլ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «Դոժդը»:
«Դա չպետք է ոչ բարեկամական քայլ համարել: Պուտինը բաց է ամերիկացի գործընկերների հետ հարաբերությունների կարգավորման համար այնտեղ, որտեղ հետաքրքիր է եւ անհրաժեշտ: Նախագահը արտասահմանյան առաջնորդներից մեծ քանակությամբ շնորհավորանքներ է ստանում: Ինչ-որ մեկը չի կարողանում զանգահարել ժամանակացույցի պատճառով, ինչ-որ մեկը այլ պառտճառով, այստեղ չպետք է ամեն ինչ խտացնել: Եվ վերջապես՝ առավոտը երեկոյից ավելի իմաստուն է»,- ասել է Պեսկովը:
Նա չի կարողացել ասել՝ արդյոք Թրամփից գրավոր շնորհավորանք ստացվե՞լ է: Նրա խոսքով՝ շնորհավորական հեռագրերի ցանկը, որոնք ստացվում են ԱԳՆ խողովակներով, շատ մեծ է:
Պեսկովը հավելել է, որ մարտի 20-ին Պուտինը «շարունակել է իր արտասահմանյան գործընկերներից հեռախոսով շնորհավորանմքներ ստանալ»:
Ավելի վաղ CNN-ը, վկայակոչելով Սպիտակ տան հայտարարությունը, հայտնել էր, որ Դոնալդ Թրամփը Վլադիմիր Պուտինին դեռեւս չի շնորհավորել ընտրություններում հաղթելու համար, իսկ նրանց միջեւ հեռախոսազրույց դեռեւս նախատեսված չէ: Ի պատասխան լրագրողների հարցին՝ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմն արդյոք ռուսական ընտրությունները ազատ եւ ազնի՞վ է համարում, Գիդլին ասել էր. «Մեզ արդյունքները չեն զարմացրել»:
Ռուսաստանում նախագահական ընտրությունները տեղի են ունեցել մարտի 18-ին: Արձանագրությունների 99,94 տոկոսի մշակման արդյունքներով՝ Պուտինը ստացել է ձայների 76,69 տոկոսը:
Պուտինին հանձնվել է Ռուսաստանի Դաշնության ընտրված նախագահի վկայականը
«ՌԴ նախագահի անցած ընտրություններն ամենամաքուրն ու թափանցիկն էին երկրի ամբողջ պատմության ըթնացքում...
Ռուսաստանի Լիբերալ–դեմոկրատական կուսակցությունն ընտրության արդյունքները բողոքարկելու իմաստ չի տեսնում

В Кремле не считают, что отсутствие поздравления президенту России Владимиру Путину от американского лидера Дональда Трампа с победой на выборах можно расценить как недружественный шаг. Об этом заявил пресс-секретарь президента Дмитрий Песков, передает «Дождь»
«Не нужно считать это недружественным шагом. Путин остается открыт для нормализации отношений с американскими партнерами там, где это интересно и необходимо. Президент получает большое количество поздравлений от зарубежных лидеров. Кто-то не может позвонить в силу графика, кто-то по иным причинам — не нужно здесь ничего сгущать. И, наконец, утро вечера мудренее», — сказал Песков, передает ТАСС
Он не смог сказать, поступало ли письменное поздравление от Трампа. По его словам, список поздравительных телеграмм, которые поступают по каналам МИД, очень большой.
«Их очень много, и я сейчас не могу точно сказать, была ли там из Америки телеграмма», — пояснил пресс-секретарь. Песков добавил, что 20 марта Путин «продолжает по телефону принимать поздравления от своих зарубежных коллег».
Ранее CNN со ссылкой на заявление Белого дома сообщал, что Дональд Трамп еще не поздравил Владимира Путина с победой на выборах, а телефонный разговор между ними пока не запланирован.  В ответ на вопрос журналистов о том, считает ли администрация президента США российские выборы свободными и честными, Гидли сказал: «Мы не удивлены результатом».
Президентские выборы в России прошли 18 марта. По итогам обработки 99,94% протоколов Путин набрал 76,69% голосов.
В ЛДПР не видят смысла обжаловать итоги выборов
Тактика у партии ЛДПР на протяжении 25 лет неизменна. И 25 лет она даёт свой результат, и у партии есть свой электорат…