Բրիտանիան ՀԳՎ նախկին աշխատակից Սկրիպալի եւ նրա դստեր թունավորման գործով եզրահանգումներ է կատարում մինչեւ քննության ավարտը, իրավունքի անգլոսաքսոնական համակարգը լրացվում է հետաքրքիր նախադեպերով, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ուշադրություն դարձնեմ, որ այս ամենն արվում մի ժամանակահատվածում, երբ քննությունն ավարտված չէ եւ Սքոթլանդ Յարդի պորֆեսիոնալների արձանագրմամբ՝ ամիսներ կտեւի, երբ դեռեւս դատավարություն չի եղել, երբ ոչ մի դատավճիռ չկա: Այնպես որ՝ իրավունքի անգլոսաքսոնական համակարգը լրացվում է նոր եւ շատ հետաքրքիր նախադեպերով»,- հայտարարել է Լավրովը Ճապոնիայի ԱԳ նախարար Տարո Կոնոյի հետ բանակցություններից հետո:
Հիշեցնենք, որ բրիտանական Սոլսբերիում մարտի 4-ի թունավորվել էին ՀԳՎ նախկին պահեստի գնդապետ, բրիտանական հատուկ ծառայությունների համար գործած Սերգեյ Սկրիպալը եւ նրա դուստր Յուլյան: Բրիտանական կողմը պնդում է, որ А234 նյութով Սկրիպալի թունավորմանը մասնակից է ռուսական պետությունը, Ռուսաստանը դա կտրականապես հերքում է:

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that Great Britain is making conclusions on the case into the poisoning of Russian ex-spy Sergei Skripal and his daughter, in England, before the end of the respective investigation, reported RIA Novosti news agency of Russia.
“All this is done at a time when the investigation is not over and, according to the Scotland Yard professionals, it will take months; when there is no trial yet, when there is no verdict,” Lavrov said. “So, the Anglo-Saxon law system is complemented with new and very interesting precedents.”
On March 4, 66-year-old Sergei Skripal and his daughter, 33-year-old Yulia, who was visiting from Moscow, were poisoned with a nerve agent in Great Britain. They were found unconscious in Salisbury town. They remain in a critical condition at hospital.