Ուկրաինայի Գերագույն ռադան մարտի 22-ի ցուցադրել է տեսանյութ, որտեղ Ուկրաինայի խորհրդարանի պատգամավոր Նադեժդա Սավչենկոն մի շարք այլ անձանց հետ քննարկում է պետական հեղաշրջման եւ մի քանի քաղաքական անձանց, դրանց թվում՝ Ուկրաինայի նախագահ  Պյոտր Պորոշենկոյի ֆիզիկական ոչնչացման հարցը։ Տեսանյութը հրապարակվել է երկրի Գլխավոր դատախազության YouTube–ի ալիքում։
Պատգամավոր Նադեժդա Սավչենկոն «Սպաների կորպուսի» ղեկավար Վլադիմիր Ռուբանին առաջարկել է երկրում պետական հեղաշրջում իրականացնել, գրում է ՈՒՆԻԱՆ–ը։
Համաձայն տեսանյութի, Սավչենկոն 2017 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Խմելնիցկիի տարածքում տեղակայված զորամասում Ռուբանի, Բերեզենիի եւ Լյաշի  հետ զրույցում նշում է, որ պետք չէ հույսը դնել, որ Պյոտր Պորոշենկոն կպարտվի նախագահական ընտրություններում, քանի որ երկրորդ փուլում նրա մրցակիցները թույլ են, եւ առաջարկում է նրան եւ մյուս բարձրաստիճան պաշտոնյաներին ոչնչացնել խորհրդարանի դահլիճում այն պահին, երբ այնտեղ կլինի պետության ղեկավարը։
«Յուլկայի (Յուլիա Տիմոշենկոն-խմբ.) թեկնածությունը ձեռնտու չէ ո՛չ Ռուսաստանին, ո՛չ Ամերիկային։ Նա Պորոշենկոյին մրցակից չէ։ Նա երկրորդ փուլ դուրս կբերի  թույլ գործիչների՝ Լյաշկոյին, Բոյկոյին։ Ես առաջարկում եմ հեղաշրջում կատարել։ Նրանց պետք է  ֆիզիկապես վերացնել, բոլորին եւ մեկ օրում...Պետք է այնպես անել, որ նրանք փախչելու տեղ չունենան»,–ասել է Սավչենկոն։
Նա նաեւ ասել է, որ եթե պետության ղեկավարությանը չհաջողվի ոչնչացնել Գերագույն ռադայի շենքում, ապա պետք է դա անել նրանց տներում։ Ապա նրանք սկսում են քննարկել Պորոշենկոյի, Ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ալեքսանդր Տուրչինովի, Ներքին գործերի նախարար Արսեն Ավակովի սպանության միջոցների մասին։

В Верховной Раде Украины 22 марта было продемонстрировано видео, на котором депутат украинского парламента Надежда Савченко обсуждает с рядом других лиц государственный переворот в стране и физическое устранение нескольких политических фигур, включая президента Украины Петра Порошенко. Видео опубликовано на YouTube-канале Генеральной прокуратуры страны.
Народный депутат Надежда Савченко в разговоре с руководителем «Офицерского корпуса» Владимиром Рубаном предложила осуществить государственный переворот в стране с целью устранения действующей власти, пишет УНИАН
Согласно видеозаписи, Савченко 1 декабря 2017 года на территории воинской части в Хмельницком в разговоре с Рубаном, Березнем и Лящом говорит о том, что не стоит надеяться на то, что Петр Порошенко проиграет президентские выборы, поскольку во втором туре у него будут слабые соперники и предлагает уничтожить его и других высокопоставленных лиц физически в зале парламента, когда там будет глава государства.
«Юлька (Юлия Тимошенко) не устраивает ни Россию, ни Америку. Она ему (Порошенко) будет не конкурент. Он будет выводить во второй тур слабых игроков - Ляшко, Бойко. Я предлагаю переворот. Их надо убрать физически, всех и сразу за один день. Надо сделать так, чтобы они бежали. Меня меньше интересует правительственный квартал, а больше их дома. Надо сделать так, чтобы им было некуда возвращаться. Далее ваша задача - держать периметр», - сказала Савченко.
Также на видео слышно, что она говорит, что если не удастся уничтожить руководство государства в здании ВРУ, сделать это в их домах. Затем разговор заходит о способе убийства конкретно Порошенко, секретаря Совета национальной безопасности и обороны Александра Турчинова и министра внутренних дел Арсена Авакова, когда они будут вместе в ВР. «Это один день в году, когда президент читает свой доклад», - уточняет Савченко. Далее они рассматривают план здания ВРУ и говорят о деталях, где именно есть охрана президента и как лучше совершить покушение, куда, через дверь, зайти в зал для совершения теракта.