Կլիմայի փոփոխության հետեւանքներն անցյալ տարի հանգեցրել են ռեկորդային 320 միլիարդ դոլարի կորուստների: Այս մասին ասվում է Համաշխարհային Օդերեւութաբանական Կազմակերպության 2017 թվականին կլիմայի գլոբալ իրավիճակի վերաբերյալ հայտարարության մեջ: Դրա հրապարակումը նվիրված է Օդերեւութաբանության միջազգային օրվան, որը նշվում է մարտի 23-ին:
Զեկույցի հեղինակները հաստատում են ավելի վաղ ստացված եզրակացությունը. 2017 թվականը պատմության մեջ ամենատաք երեք տարիներից մեկն էր եւ այն տարիներից մեկը, երբ Էլ Նինյո կլիմայական երեւույթը չի ազդել եղանակի վրա: Օդի համաշխարհային ջերմաստիճանը հետարդյունաբերական մակարդակի համեմատ ավելացել է 1,1 աստիճանով: Հինգ տարիների միջին ցուցանիշը նույնպես գերազանցել է ռեկորդային ցուցանիշը:
«2018 թվականի սկիզբը 2017-ի շարունակությունն էր. ծայրահեղ եղանակային իրադարձությունները նորից հազարավոր կյանքեր են խլում եւ ոչնչացնում են տնտեսությունները», - ասել է Համաշխարհային Օդերեւութաբանական Կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Փեթերի Տալասը,-Արկտիկայում անսովոր տաք եղանակ է, իսկ Հյուսիսային կիսագնդի խիտ բնակեցված շրջանները տառապում են ցուրտ եւ կործանարար ձմեռային փոթորիկներից»:
Նա հիշեցրել է, որ Ավստրալիան եւ Արգենտինան տառապում են բարձր ջերմաստիճանից, Քենիան եւ Սոմալին`երաշտից, իսկ Հարավային Աֆրիկայի Քեյփ Կոդ քաղաքում ջրի սուր պակաս է զգացվում», - ասվում է զեկույցում:

Последствия изменения климата в прошлом году привели к рекордным финансовым в 320 млрд. долларов. Об этом говорится в Заявлении Всемирной метеорологической организации (ВМО) о глобальной ситуации с климатом в 2017 году. Его публикация приурочена к Всемирному метеорологическому дню, который отмечают 23 марта.
Экстремальные погодные явления сказались на темпах экономического развития и создали дополнительные проблемы в области обеспечения продовольствием, здравоохранения и миграции.
Авторы доклада подтверждают сделанный ранее вывод: 2017 год был одним из трех самых теплых за всю историю наблюдения и самым теплым из тех лет, когда климатический феномен Эль-Ниньо не оказывал влияния на погоду. Глобальная температура воздуха поднялась на 1,1 градуса по Цельсию по сравнению с доиндустриальным уровнем. Средний показатель пяти лет также превысил рекордную отметку.
«Начало 2018 года стало продолжением 2017-го – экстремальные погодные явления снова уносят жизни и разрушают хозяйства, - подчеркнул, представляя доклад, Генеральный секретарь ВМО Петтери Таалас. – В Арктике наблюдается необычно теплая погода, в то время как густонаселенные регионы Северного полушария страдают от сильного холода и разрушительных зимних ураганов». Он напомнил, что Австралия и Аргентина страдают от периодов сильной жары, Кения и Сомали – от засухи, а южноафриканский город Кейп-Код испытывает острую нехватку воды», - отмечается в докладе.