Հունական Կրետե կղզում Հյուսիսային Աֆրիկայից եկած ավազե փոթորիկ է սկսվել եւ հասել է երկրի կենտրոնական հատված, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ վկայակոչելով Kathimerini թերթը: Պարբերականի փոխանցմամբ՝ օդում ավազի բարձր կենտրոնացումը, որը 1 խորանարդ մետրի համար մոտ 500 միկրոգրամ է կազմում, դրան նարնջագույն-կարմիր երանգ է հաղորդում: Բժիշկները զգուշացնում են, որ ավազի հատիկները կարող են վտանգավոր տարրեր պարունակել՝ կապար, ցինկ, քրոմ եւ վանադիում:
Եղանակային պայմանների կապակցությամբ հանրապետության առողջապահության նախարարությունը բնակչության համար նախազգուշացումներ է տարածել: Այդպես, շնչառական հիվանդություններ եւ սրտի հետ կապված խնդիրներ ունեցող մեծերին եւ երեխաներին գերատեսչությունը խորհուրդ է տալիս սահմանափակել ցանկացած ինտենսիվ ֆիզիկական վարժությունները, հատկապես, եթե նրանք գտնվում են բաց տարածությունում: 65 տարեկանից բարձր մարդկանց խորհուրդ է տրվում կրճատել ֆիզիկական ակտիվությունը: Բացի այդ, փոթորկի գոտում գտնվող բոլոր քաղաքացիներին նախարարությունը խորհուրդ է տալիս պաշտպանիչ դիմակներ կրել:
Օդերեւութաբանները կանխատեսում են, որ իրավիճակը կկարգավորվի հանգստյան օրերին: Աթենքի Ազգային աստղադիտարանի տվյալներով՝ նման երեւույթի հաճախականությունը վերջին 20 տարվա ընթացքում կրկնապատկվել է, իսկ դրա ինտենսիվությունը աճել է 50 տոկոսով: Որպես հաճախակիացող ավազե փոթորիկների պատճառ մասնագետները նշում են Աֆրիկայի հյուսիսային տարածքների անապատացումը եւ, որպես հետեւանք՝ քամու միջոցով տեղափոխվող փոշու քանակի ավելացումը:

Песчаная буря, пришедшая из Северной Африки, накрыла греческий остров Крит и добралась до центральной части страны, передает ТАСС со ссылкой на газету Kathimerini.
По ее данным, высокая концентрация песка в воздухе, которая составляет около 500 микрограммов на кубический метр, придает ему оранжево-красный оттенок. Врачи предупреждают, что частицы песка могут содержать опасные элементы, такие как свинец, цинк, хром и ванадий.
Министерство здравоохранения республики выпустило рекомендации для населения в связи со сложившимися погодными условиями. Так, в частности, взрослым и детям с респираторными заболеваниями и проблемами со здоровьем сердца ведомство советует ограничить любые интенсивные физические упражнения, особенно если они находятся на открытом воздухе. Людям старше 65 лет рекомендуется снизить физическую активность. Также всем гражданам в зоне бури министерство рекомендует носить защитные маски.
Метеорологи прогнозируют, что ситуация нормализуется к выходным.
По данным Национальной обсерватории Афин, частота подобного явления за последние 20 лет увеличилась в два раза, а его интенсивность - на 50%. Причиной все более частых песчаных бурь специалисты называют опустынивание территорий на Севере Африки и, как следствие, увеличение количества пыли, переносимой ветром.