ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստվում է տասնյակ ռուս դիվանագետների հեռացնել երկրից՝ ի պատասխան Մեծ Բրիտանիայում նախկին ԳՀՎ աշխատակից Սերգեյ Սկրիպալի թունավորմանը, որը աշխատել է բրիտանական հետախուզության համար: Այս մասին տեղեկացնում է Bloomberg-ը:
Գործակալության տվյալներով՝ Թրամփը համաձայնել է խորհրդականների խորհրդին, արտաքսման մասին որոշումը հավանաբար երկուշաբթի կհայտարարվի: Զրուցակիցները շեշտել են, որ Թրամփի որոշումը դեռ վերջնական չէ: ԱՄՆ նախագահը պատրաստ է գործել, բայց առաջին հերթին ցանկանում է համոզված լինել, որ եվրոպացի դաշնակիցները համանման քայլեր կձեռնարկեն Ռուսաստանի դեմ, ասել են հրատարակության զրուցակիցները: Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարը հրաժարվել է մեկնաբանել:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նշել է, որ Ռուսաստանը անհարմարություն է զգում անկանխատեսելիության եւ ագրեսիվության պատճառով, որը ԵՄ երկրները արտահայտում են «Սկրիպոլի գործով», մինչդեռ Կրեմլը կշարունակի Եվրոպայում իր առճակատման դիրքորոշումը:

US President Donald Trump plans to expel dozens of Russian diplomats from the US in response to the nerve-agent poisoning of a former Russian spy in the UK, Bloomberg reported quoting a source familiar with the matter.
Trump agreed with the recommendation of advisers and the expulsions are likely to be announced on Monday, the people said, though they cautioned that Trump’s decision may not be final. Trump is prepared to act but first wants to be sure European allies will take similar steps against Russia, aides said.
U.S. officials are working through the weekend to develop a coordinated response with the Europeans, one of the people said, after British Prime Minister Theresa May this week rallied support for a tough rebuke.