Երեւանում տեղի ունեցած ռուս եւ հայ խորհրդարանականների համատեղ նիստի ընթացքում տարբեր հարցեր են քննարկվել, այդ թվում՝  նաեւ 2 կողմի համար էլ բավականին ցավոտ: Այս մասին մարտի 26-ին ԱԺ-ում կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց ՌԴ Պետական դումայի ԱՊՀ եւ հայրենակիցների հետ կապերի հարցերով կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը:
Նրա խոսքով՝ մասնավորապես քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման եւ Ադրբեջանին ռուսական զենքի վաճառքի հարցերը: «Մենք իսկապես մտահոգություն ենք հայտնում ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ստեղծված ստաուս քվոն խախտելու, բանակցային ցանկացած գործընթաց փակուղի մտցնելու փորձերի, վախեցնելու, ուժի կիրառման սպառնալիքների եւ այլնի հետ կապված»,- հավաստիացրեց ռոս պատգամավորը:
Ըստ որում, ինչպես նշեց Զատուլինը, այս հակամարտությունը այլ լուծում չունի, բացի խաղաղ կարգավորումը: Միեւնույն ժամանակ, Կրեմլում մտահոգված են, որպեսզի Բաքուն չանցնի խնդրի ուժային կարգավորման: Պատգամավորն ընդգծեց, որ ռուսական կողմը շահագրգռված է միջազգային նշանակություն ունեցող ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմամբ: «Ես նաեւ կցանկանայի հաստատել, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը մտադիր է կատարել Հայաստանի առջեւ ստանձնած պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում իր դաշնակցային պարտավորությունները: Հայաստանին ուղղված ցանկացած սպառնալիք Ռուսաստանը կընկալի որպես իրեն ուղղված սպառնալիք»,- եզրափակեց Կոնստանտին Զատուլինը:

В ходе совместного заседания российских и армянских парламентариев в Ереване обсуждались различные вопросы, в том числе и довольно болезненные для обеих сторон. Об этом на пресс-конференции в парламенте Армении заявил 26 марта первый заместитель председателя комитета Государственной Думы по делам СНГ и связям с соотечественниками Константин Затулин.
В частности, по его словам, обсуждался вопрос карабахского  урегулирования и продажи  Азербайджану российского оружия. «Мы действительно выражаем озабоченность в связи с попытками нарушить сложившийся статус-кво в зоне карабахского конфликта, завести в тупик любой переговорный процесс, запугиваниями, угрозами применения силы и так далее», - заверил российский депутат.
При этом, как отметил Затулин, данный конфликт не имеет другого решения, кроме мирного урегулирования. Вместе с тем, в Кремле обеспокоены тем, чтобы Баку не решился перейти к силовому решению проблемы. Депутат подчеркнул,  что российская сторона заинтересована в исключительно  мирном урегулировании карабахского конфликта, имеющего  международное значение. «Я также хотел бы подтвердить, что Российская Федерация намерена выполнять свои союзнические обязательства перед Арменией в области обороны и безопасности. Любую угрозу в адрес Армении Россия будет  воспринимать и как угрозу в свой адрес», - заключил Константин Затулин.