Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մեկնաբանել է Կեմերովոյի «Զիմնյայա վիշնյա» առեւտրի կենտրոնում տեղի ունեցած հրդեհի պատճառները, որտեղ ավելի քան 60 մարդ է զոհվել, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ի՞նչ է մեզ մոտ կատարվում, չէ՞ որ սա մարտական գործողություն չէ, հանքում մեթանի անսպասելի հոսք չէ: Մարդիկ եկել էին հանգստանալու, երեխաները: Մենք խոսում ենք ժողովրդագրության մասին ու այդքան մարդու ենք կորցնում, ինչի՞ հետեւանքով: Հանցավոր անփութության, փնթիության»,- ասել է Պուտինը Կեմերովոյում խորհրդակցության ժամանակ, որը նվիրված էր հրդեհի հետեւանքների վերացմանը:
Նա ՔԿ ղեկավար Ալեքսանդր Բաստրիկինին հանձնարարել է պաշտոնատար անձանց գործողություններին իրավական գնահատական տալ, որոնք թույլ են տվել ողբերգությունը: «Առանց փողի անհնար է տեղեկանք ստանալ, իսկ փողի համար ինչ ասես կստորագրեն»,- ասել է նա:
Բաստրիկինն իր հերթին հայտնել է, որ հրդեհի հետաքննության ընթացքում առգրավել են ահռելի քանակի փաստաթղթեր, որոնք հիմա ուսումնասիրում են:
Նա նաեւ ցավակցություն է հայտնել զոհվածների հարազատներին եւ մտերիմներին՝ խորհրդակցությունը սկսելով լռության րոպեով:
Պուտինը երեքշաբթի վաղ առավոտյան ժամանել է Կեմերովո եւ անմիջապես գնացել այրված առեւտրի կենտրոն, որտեղ վարդերի փունջ է դրել շենքի մոտ: Նախագահի՝ Սիբիրի դաշնային շրջանի լիազոր ներկայացուցիչ Սերգեյ Մենյայլոյի հետ նա զննել է նաեւ առեւտրի կենտրոնի ճակատամասը:
Կեմերովոյի 4-հարկանի առեւտրի կենտրոնում հրդեհը տեղի է ունեցել կիրակի: Ողբերգության զոհն են դարձել 64 մարդ, այդ թվում՝ նվազագույնը 8 երեխա: Հիվանդանոցներում են 13 տուժածներ, որոնց մեծ մասը թունավորվել է շմոլ գազով:

Президент России Владимир Путин прокомментировал причины пожара в торговом центре «Зимняя вишня» в Кемерово, в котором погибли более 60 человек, передает РИА Новости
«Что у нас происходит, это ведь не боевые действия, не выброс метана на шахте неожиданный. Люди пришли отдыхать, дети. Мы говорим о демографии и теряем столько людей из-за чего? Из-за преступной халатности, из-за разгильдяйства», — сказал Путин на совещании в Кемерово, посвященном ликвидации последствий пожара.
Глава государства поручил главе СК Александру Бастрыкину дать правовую оценку действиям должностных лиц, допустивших трагедию. «Без денег справку нельзя получить, а за деньги все, что угодно подпишут», — сказал он.
Бастрыкин в свою очередь сообщил, что следствие изъяло в ходе расследования пожара огромное количество документов, которые сейчас изучают.
Он также выразил соболезнования родным и близким погибших, начав совещание с минуты молчания.
Рано утром во вторник Путин прилетел в Кемерово и сразу же отправился к сгоревшему торговому центру, где возложил букет роз к стихийному мемориалу у здания. Вместе с полпредом президента в Сибирском федеральном округе Сергеем Меняйло он также осмотрел фасад ТЦ.
Пожар в четырехэтажном торговом центре в Кемерово произошел в воскресенье. Жертвами трагедии стали 64 человек, в том числе как минимум восемь детей. В больницах остаются 13 пострадавших, у большинства из них отравление угарным газом.