Թուրքական իշխանությունները երկրում բնակարանաշինությանը աջակցելու եւ երկիրը օտարերկրյա գումարներ ներգրավելու նպատակով իջեցրել է  անշարժ գույք գնելու դիմաց քաղաքացիություն տրամադրելու կարգը փոխել է։
Թուրքական Diken-ի փոխանցմամբ՝ 2018-ի մայիսից Թուրքիայում նոր օրենք է գործելու, որի համաձայն 300 հազար դոլար արժողությամբ անշարժ գույք գնող օտարերկրացին առանց որեւէ պայմանների քաղաքացիություն կարող է ստանալ։
Նախկինում քաղաքացիություն տրվում էր 1  մլն դոլար եւ ավել գնով անշարժ գույք գնողին, սակայն իշխանությունները նկատել են, որ հիմնական վաճառվող անշարժ գույքի տատանվում է 300 հազար դոլարի սահմաններում։
Նշվում է, որ իշխանություններն այս քայլին են գնում, քանի որ երկրում նվազում են բնակարանների վաճառքի տեմպերը։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում Հայաստանի եւ Հյուսիսային Կորեայի քաղաքացիները չեն կարող բնակարան կամ այլ անշարժ գույք գնել։

Turkish authorities have changed the procedure and lowered the amount for buying real estate in Turkey and being granted Turkish citizenship, in return.
Under a new law that will come into force in May 2018, a foreigner who purchases at least $300,000 worth of real estate in Turkey can obtain Turkish citizenship without any conditions, according to Diken news website of the country.
In the past, Turkish citizenship was granted to those who purchase at least $1 million worth of real estate. But the authorities have realized that most real estate being sold in Turkey costs in the whereabouts of $300 thousand.
Turkish authorities are resorting to this measure, since the rates of real estate sales are dropping in country.