Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանն ընդունում է, որ Հայաստանին միջին տարիքի գիտնականներն իսկապես քիչ են:
Այսօր՝ մարտի 28-ին, ակադեմիայի տարեկան ընդհանուր ժողովից առաջ լրագրողների հետ զրույցում Մարտիրոսյանը նշեց, որ սա պայմանավորված է պատմությամբ:
«Երիտասարդ գիտնականները կազմում են ընդհանուրի 29 տոկոսը, որը քիչ չէ: Բայց միջին տարիքի գիտնականները, այո, քիչ են»,- ասաց նա:
Հարցին՝ միգուցե օլիգարխներին դիմեն գիտնականներին ֆինանսավորելու հարցով, Ռադիկ Մարտիրոսյանն արձագանքեց. «Դուք գրեք, մեր ասելով չի»:
Ռադիկ Մարտիրոսյանն անդրադարձավ նաեւ շրջանառվող այն լուրերին, որ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի շենքը պետությունը պատրաստվում է վաճառել: Ակադեմիայի նախագահի խոսքով, նման լուրերը լրատվամիջոցներն էին տարածում, ինքն անձամբ այդ մասին որեւէ պաշտոնյայից չի լսել:

В Армении, действительно, мало ученых среднего возраста. Об этом заявил в беседе с журналистами до начала работы годового общего собрания Национальной академии наук  Армении 28 марта ее президент Радик Мартиросян. «Молодые составляют 29% от общего числа ученых, что немало. А вот ученых среднего возраста, действительно, мало», - пояснил Мартиросян.
В ответ на вопрос, собирается ли государство продать здание Президиума НАН Армении, о чем свидетельствуют разного рода слухи, Радик Мартиросян подчеркнул, что подобные разговоры распространяют СМИ, сам он лично об этом не слышал ни от одного должностного лица. «Начальник Управления госимуществом также заявил о том, что это здание никогда не будет продано», - сказал руководитель НАН Армении.