Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազն Մոհամմեդ բին Սալմանը միջազգային հանրությանը կոչ է արել սաստկացնել Իրանի վրա տնտեսական եւ քաղաքական ճնշումը՝ տարածաշրջանում ռազմական առճակատումից խուսափելու համար, հայտնում է The Wall Street Journal-ը:
Նրա խոսքով՝ պատժամիջոցները կուժեղացնեն «ռեժիմի վրա ճնշումը»: «Մենք պետք է հաջողության հասնենք, որպեսզի խուսափենք ռազմական հակամարտությունից,- ասել է արքայազն Մոհամմեդը: - Եթե մեզ չհաջողվի հասնել նրան, ինչը փորձում ենք անել, ապա 10-15 տարի հետ Իրանի հետ կարող է պատերազմ սկսվել»:
Արքայազն Մոհամմեդի ջանքերով Սաուդյան Արաբիան Իրանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզել է եւ ճնշում գործադրել Մերձավոր Արեւելքի ու Աֆրիկայի երկրների վրա, որ Թեհրանի հետ հարաբերությունները սահմանափակեն՝ նրան մեղադրելով արաբական գործերին միջամտելու մեջ:

Наследный принц Саудовской Аравии Мохаммед бин Салман призвал международное сообщество усилить экономическое и политическое давление на  Иран, чтобы избежать прямой военной конфронтации в регионе, пишет The Wall Street Journal.
По его словам, санкции усилят «давление на режим». «Мы должны преуспеть, чтобы избежать военного конфликта», - сказал принц Мохаммед, «Если нам не удастся добиться того, что мы пытаемся сделать,  то через 10-15 лет может начаться война с Ираном», - считает он.
При принце Мохаммеде Саудовская Аравия разорвала дипломатические отношения с Ираном и оказала давление на страны Ближнего Востока и Африки, чтобы ограничить их отношения с Тегераном, обвинив его в вмешательстве в арабские дела.