Սիրիայում իրավիճակի սրումը կարող է անսպասելի պատերազմի հանգեցնել: Ինչպես տեղեկացնում է ՌԲԿ-ն, այս մասին ասվում է «Ավագներ» կազմակերպության հայտարարության մեջ, որը հայտնվել է ՌԲԿ-ի տրամադրության տակ: Կազմակերպության կազմում են ՄԱԿ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Քոֆի Անանը, Ֆինլանդիայի նախկին նախագահ Մարտի Ախտիսաարին, ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջիմի Քարթերը եւ մի շարք այլ քաղաքական գործիչներ:
«Սա չափազանց նուրբ պահ է, երբ բոլոր կողմերից սառը դատողություն եև սթափ հաշվարկ է պահանջվում: Պետք է խուսափել ռազմական գործողություններում շտապողականությունից:
Սա թույլ կտա մանրակրկիտ հետաքննություն անցկացնել Դումայում խաղաղ բնակիչների դեմ քիմիական զենք կիրառելու վերաբերյալ: Միայն այս պարագայում հնարավոր է խոսել, թե ով է պատասխանատու այդ իրավիճակի համար», - մեջբերվում է ՄԱԿ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Քոֆի Անանի խոսքը:
Սիրիայում ՄԱԿ-ի նախկին դեսպան Լախդար Բրահիմին հայտարարության մեջ նշել է, որ «իրական վտանգ կա, որ Սիրիայում կործանարար հակամարտությունը կարող է ավելի սրվել եւ նույնիսկ ընդլայնվել»: «Մենք բոլորս պետք է աջակցենք Միավորված ազգերի կազմակերպության ջանքերին` հակասությունները վերջ դնելու եւ չվերահսկվող պատերազմի բռնկումը կանխելու համար », - ասել է նա:
«Ավագներ» միջազգային կազմակերպությունը հիմնադրել են 2007 թվականին միլիարդատեր Ռիչարդ Բրենսոնը եւ Նելսոն Մանդելան: Այն ներառում է քաղաքական ղեկավարների, որոնք պետական պաշտոններ են զբաղեցրել, սակայն շարունակում են գործել աշխարհի շահերի շրջանակում:

Эскалация ситуации в Сирии может привести к неконтролируемой войне. Об этом как передает РБК, говорится в заявлении организации «Старейшины», поступившем в распоряжение РБК. В состав организации входят экс-генсек ООН Кофи Аннан, бывший президент Финляндии Мартти Ахтисаари, экс-президидент США Джимми Картер и ряд других политических деятелей.
В заявлении организация выразила глубокую тревогу в связи с накалом ситуации вокруг Сирии. «Старейшины» призвали международное сообщество избежать эскалации насилия и начать переговоры.
«Это чрезвычайно деликатный момент, когда ото всех требуются холодный ум и трезвый расчет. Следует избежать спешки в продолжении военных действий. Это позволит провести тщательное независимое расследование предполагаемого использования химического оружия против гражданского населения в Думе. Только в этом случае можно говорить о том, кто был ответственным за эту ситуацию», — приводятся в заявлении слова экс-генсека ООН Кофи Аннана.
Лахдар Брахими, экс посланник ООН по Сирии в заявлении указал на то, что «существует реальный риск того, что разрушительный конфликт в Сирии может ужесточиться и даже расширить масштаб». «Мы все должны поддержать усилия ООН с целью прекратить противоречия и предотвратить начало неконтролируемой войны», — заявил он.
Международная организация «Старейшины» была основана в 2007 году миллиардером Ричардом Брэнсоном и Нельсоном Манделой. Она включает в себя политических лидеров, которые покинули государственные посты, однако продолжают действовать в интересах мира.