Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը  հայտարարել է, որ ի պատասխան սիրիական Դումայում քիմիական հարձակմանը Սիրիայում կառավարական զորքերի օբյեկտներին հարվածելու որոշում կկայացնի, երբ կատարվածի  վերաբերյալ բոլոր անհրաժեշտ ապացույցները հավաքվեն:  Այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
«Մենք որոշում կկայացնենք, երբ որ ժամանակը կգա», — ասել է ֆրանսիացի առաջնորդը:
Նա ավելացրել է, որ ֆրանսիական իշխանություններն ունեն ապացույցներ, որ քիմիական հարձակումը տեղի է ունեցել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի պատճառով:
Նախագահի խոսքով՝ Ֆրանսիան թույլ չի տա, որ Սիրիայում իրավիճակը սրվի եւ իր գլխավոր նպատակն է տարածաշրջանում առավելագույն կայունություն ապահովելը: Մակրոնը նշել է, որ «այսօրվա աշխարհը քաոսային է, եւ սա անընդունելի է»: «Այս տարածաշրջանում առավելագույն կայունությունը մեր առաջնահերթությունն է», - ասել է Մակրոնը: «Ֆրանսիան երբեք թույլ չի տա Սիրիայում տիրող իրավիճակի սրումը»:
Ապրիլի 11-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նշել էր, որ Ռուսաստանը չպետք է լինի «կենդանու դաշնակից, որը քիմիական զենքով սպանում է եւ հաճույք ստանում դրանից»: Կենդանի էր նա անվանել Բաշար Ասադին:
Թրամփը նաեւ ՌԴ-ին առաջարկել էր պատրաստվել Սիրիայում ամերիկյան հրթիռների արձակմանը: Հետո նա եւս մեկ թվիթ էր գրել, որտեղ առաջարկում էր դադարեցնել սպառազինությունների մրցավազքը:
Ավելի ուշ լրատվամիջոցները պարզել էին, որ Սիրիայում հարվածներին պատրաստվում են Բրիտանիայի ՌՕՈւ-ն եւ ՌԾՆ-ն: Ապրիլի 12-ի կեսօրին Թրամփը Սիրիայում հարված հասցնելու հավանականությունն ասաց, որ կլինի կամ «շատ շուտով կամ բոլորովին ոչ շուտով»:

French President Emmanuel Macron said that he would decide whether to strike on Syria after a chemical weapons attack when all the necessary information has been gathered, Reuters reported.
“Our teams have been working on this all week and we will need to take decisions in due course, when we judge it most useful and effective,” Macron said.
The French government has proof that the Syrian government carried out a chemical weapons attack, said Macron adding that France priority is to avoid an escalation across the region.
As reported earlier, on April 11, the US President Donald Trump tweeted that “Russia and Iran are responsible for backing Animal Assad” and told Russia to get ready for a missile attack on Syria. Later Trump posted a new tweet, offering Russia to stop arms race.
The UK Prime Minister Theresa May, in her turn, summoned ministers to an emergency cabinet meeting to discuss possible UK's response to the chemical attack on Syria