Ապրիլի 14-ի լույս գիշերը ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան եւ Ֆրանսիան ավիահարվածներ են հասցրել Սիրիայի ուղղությամբ՝ Դումա քաղաքում քիմիական հարձակմանն ի պատասխան, որի իրականացման համար Արեւմուտքը մեղադրում է սիրիական զինվորականներին։ ԱՄՆ հայտարարության համաձայն՝ հարվածներն իրականացվել են Դամասկոսի եւ Հոմսի շրջաններում երեք թիրախների ուղղությամբ, որոնք ենթադրաբար կապված են քիմիական զենքի ստեղծման սիրիական ծրագրի հետ։ Դրանք են՝ գիտահետազոտական ինստիտուտը, հրամանատարական կետը եւ պահեստները, ինչպես նաեւ քիմիական զենքի երկու պահեստ Հոմս նահանգում։ Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ կրակի տակ են հայտնվել նաեւ Սիրիայի հանրապետական գվարդիայի շտաբը, Դամասկոսի Մեզզա օդանավակայանը եւ Արեւելյան Ղուտայի Ադ Դումեյր օդանավակայանը։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ Սիրիայի ուղղությամբ ավելի քան 100 հրթիռ է արձակվել։ Ռուսական զինվորականների տվյալներով՝ մարտի մեջ են մտել Սիրիայի բանակի հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները, որոնց հաջողվել է խոցել կոալիցիայի հրթիռների զգալի մասը։ 103 թեւավոր հրթիռներից սիրիական ՀՕՊ-երին հաջողվել է խոցել 71-ը։ Հարվածին արձագանքելու համար գործի են դրվել Սիրիական հակաօդային պաշտպանության միջոցներ՝ Ս-125, Ս-200, «Բուկ» եւ «Խորանարդ» համակարգերը, որոնք ավելի քան 30 տարի առաջ արտադրվել էին Խորհրդային Միությունում։
Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ գործի են դրվել Թագավորության ռազմաօդային ուժերի Tornado GR4 տեսակի չորս ինքնաթիռ։ Նրանք Հոմսից ոչ հետո ենթադրյալ քիմիական զենքի պահեստի ուղղությամբ արձակել են Strom Shadow թեւավոր հրթիռներ։
Ֆրանսիան հայտնել է, որ հրթիռները արձակվել են Rafale կործանիչներից՝ մեկնարկելով Կիպրոսում բրիտանական բազայից։
ԱՄՆ ՊՆ-ն գործողություններն անվանել են «միանգամյա»։ Նախարար Ջոն Մետիսի խոսքով՝ այս հարվածը կրկնակի հզոր էր նախորդից, երբ ԱՄՆ-ն, ի պատասխան քիմիական հարձակման, ռմբակոծել էր սիրիական ռազմական «Շարիաթ» օդանավակայանը։ Մոտակա ժամանակներս նոր հարվածներ ամերիկացիները չեն նախատեսում։ ԱՄՆ հրամանատարների շտաբի կոմիտեի ղեկավար Ջոզեֆ Դանֆորդի, ապա նաեւ Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Ֆլորանս Պարլիի փոխանցմամբ՝ իրենք Ռուսաստանին նախազգուշացրել էին։
Ռուսաստանի զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի Գլխավոր օպերատիվ վարչության պետ գեներալ-գնդապետ Սերգեյ Ռուդսկին հայտնել է, որ Սիրիայի խաղաղ բնակիչների եւ բանակի շրջանում զոհեր չկան։
Պուտինն այս գործողություններն անվանել է «ագրեսիա ինքնիշխան պետության դեմ, որը գտնվում է ահաբեկչության դեմ պայքարի առաջին գոտում»։

По Сирии было выпущено более ста ракет, заявилив Минобороны РФ.  По данным российских военных, в бой вступили подразделения противовоздушной обороны сирийской армии, которым удалось сбить значительную часть ракет коалиции. Из 103 крылатых ракет сирийской ПВО удалось сбить 71, заявили в ведомстве. По данным российского военного ведомства, при отражении удара были применены сирийские средства ПВО С-125, С-200, «Бук»  и «Квадрат», произведенные в СССР более 30 лет назад.
По данным российских военных, в бой вступили подразделения противовоздушной обороны сирийской армии, которым удалось сбить значительную часть ракет коалиции.
Британское Минобороны заявило, что при атаке были задействованы четыре боевых самолета Tornado GR4 Королевских ВВС. Они запустили крылатые ракеты Strom Shadow по второй цели атак - бывшей ракетной базе недалеко от Хомса, которая предположительно используется как склад химоружия.
Франция сообщила, что ракеты были запущены с истребителей Rafale, стартовавших с британской военной базы на Кипре.
Министерство обороны США назвало операцию «разовой».По словам министра Джона Мэттиса, сегодняшний удар был вдвое мощнее прошлогоднего, когда в ответ на химическую атаку США разбомбили сирийский военный аэродром Шайрат. В ближайшее время новых ударов американцы не планируют. Глава комитета начальников штабов США Джозеф Данфорд сказал, что американцы не предупреждали Россию о начале операции, но выбирали цели так, чтобы не попасть по российским военным. Франция, по словам министра обороны Флоранс Парли, предупредила Россию об операции.
Начальник Главного оперативного управления Генштаба ВС РФ генерал-полковник Сергей Рудской сообщил, что жертв среди мирного населения и военных армии Сирии после ударов США нет.
Министр обороны Великобритании назвал ракетные удары по Сирии весьма успешными. На вопрос, стоит ли ожидать новых военных действий против Сирии, Уильямсон ответил, что ракетные удары оказали значительный эффект. Все истребители-бомбардировщики «Торнадо» вернулись на базу.
Чем дольше затягивалась пауза с ударом коалиции по Сирии, тем больше мировые СМИ обсуждали возможность прямого военного столкновения России и США. В этом смысле главное, что стало очевидно сразу после ночного удара - ни одна из поражающих ракет не упала вблизи двух основных российских баз в Сирии - Тартуса и аэродрома Хмеймим.
Президент РФ Владимир Путин назвал ракетный удар по Сирии «актом агрессии против суверенного государства, которое находится на переднем крае борьбы с терроризмом», который будет иметь последствия.