Ցուցարարները «Իմ քայլը» նախաձեռնության ղեկավար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կոմիտասի պողոտայից հասել են Դավիթաշեն:
Նա լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց, որ ապրիլի 24-ին անպայման երթով բարձրանալու են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Իսկ ավելի կոնկրետ այդ օրվա գործողությունների վերաբերյալ որոշում կկայացնեն ամսի 23-ին՝ ելնելով ստեղծված իրավիճակից. «Սա ցանցային պայքար է, երբեմն քաղաքացիներն իրենք են որոշում անելիքները: Եթե Սերժ Սարգսյանն այդ օրը լինելու է Ծիծեռնակաբերդում, ես կարծում եմ՝ մարդիկ ուզում են այդ օրը առերես հանդիպում կազմակերպել նրա հետ: Մենք կքննարկենք այդ սցենարը եւ եթե տեսնենք, որ այդ տարբերակն աջակցություն ունի, լրջորեն կմտածենք նաեւ դրա մասին»,-ասաց նա:
Հարցին, թե իրեն տեսնում է վարչապետի պաշտոնում, եթե Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տա, Փաշինյանը պատասխանեց, որ չի կարող նման հայտարարություն անել. «Որովհետեւ մեր գլխավոր խնդիրը թավշյա հեղափոխությունը հաջող ավարտին հասցնելն է»:
«Կստեղծվի հեղափոխական կոմիտե, հիմա աշխատում ենք դրա վրա, բայց բուն գործընթացն ավելի կարեւոր է, քան կազմակերպչական մարմնի ձեւավորումը»,-հայտարարեց Փաշինյանը:

YEREVAN. – The demonstrators—led by “My Step” initiative leader, opposition Civil Contract Party member, and National Assembly (NA) of Armenia “Way Out” (Yelk) Faction head Nikol Pashinyan—have marched and reached Davtashen District of capital city Yerevan.
Pashinyan told reporters that on April 24—the anniversary of Armenian Genocide, they will march to the Armenian Genocide Memorial at Tsitsernakaberd Hill. But he noted that they will make a more specific decision on their actions for that day on April 23, and proceeding from the situation.
“This is a network-wide battle; sometimes the [protesting] people themselves decide what to do,” he added. “If [PM] Serzh Sargsyan will be at Tsitsernakaberd on that day, I believe people will want to organize a face-to-face talk with him on that day. We will discuss that scenario; and if we see that this option has support, we will seriously consider it as well.”
And when asked as to whether he sees himself as the Prime Minister of Armenia if Serzh Sargsyan resigns, Nikol Pashinyan responded that he cannot make such a statement, “Because our main task is to successfully complete the velvet revolution.”
“A revolutionary committee will be established,” he added. “But the process itself is more important than the formation of an organizational body.”
Nikol Pashinyan on Thursday announced that on Friday, they will resume their protest action of total blockade of Yerevan streets. Also, he noted that they will close off subway stations, too, and called on everyone to either not go to work or to join them on Friday.