Պարագվայում իշխող «Կոլորադո» պահպանողական կուսակցության թեկնածու Մարիո Աբդո Բենիտեսը հաղթել է նախագահական ընտրություններում։ Այս մասին կիրակի օրը հայտնել է հանրապետության Ընտրական պալատի նախագահ Հաիմե Բեստարը, փոխանցում է ՏԱՍՍ–ը։
Ընտրական տեղամասերի 99.48 տոկոս արձագանագրությունների հաշվարկից հետո Ընտրական պալատի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Բենիտեսի օգտին քվեարկել են  ընտրողների 46.44 տոկոսը։ Նրա հիմնական մրցակցի՝ ընդդիմադիր «Նորացված մեծ ազգային դաշինք» կոալիցիայի թեկնածու Էֆրաինա Ալեգրեի օգտին են քվեարկել ընտրողների 42.74 տոկոսը։
Իր նախընտրական ծրագրում Բենիտեսը, որը վայր էր դրել խորհրդարանական լիազորությունները նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար, առաջարկում է սատարել հարկերի ցածր մակարդակ ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան ընկերությունների համար, խստացնել պետական սահմանների վերահսկողությունը եւ թմրանյութերի շրջանառության դեմ պայքարը, ավելացնել աշխատատեղերը ենթակառուցվածքային նախագծերի հաշվին։ Նա նաեւ խոստանում է տնտեսական աճի տեմպերը հասցնել 6 տոկոսի եւ դեմ է արտահայտվում նույնասեռ ամուսնությունների օրինականացմանը։
Էֆրաինա Ալեգրենդեռեւս չի ճանաչել իր պարտությունը եւ հորդորում է սպասել ձայների վերջնահաշվարկին։ Ընտրությունների երկրորդ փուլ երկրի օրենսդրությունը չի նախատեսում։ Նոր նախագահի երդմնակալությունը տեղի կունենա օգոստոսի 15–ին։

Кандидат от правящей в Парагвае консервативной партии «Колорадо» Марио Абдо Бенитес победил на выборах президента. Об этом сообщил в воскресенье председатель избирательной палаты республики Хаиме Бестар, передает ТАСС.
«Разница в пользу одного из кандидатов. Согласно всем нашим оценкам, эта тенденция необратима», - сказал он на пресс-конференции, которая транслировалась через приложение Periscope.
По данным избирательной палаты, обнародованным после обработки протоколов с 99,48% участков, за сторонника правительства проголосовало 46,44%. Его основного конкурента - кандидата от оппозиционной коалиции «Большой обновленный национальный альянс» Эфраина Алегре - поддержали 42,74%.
В своей программе Бенитес, сложивший с себя парламентские полномочия ради участия в президентской гонке, предлагает поддерживать низкий уровень налогов как для местных, так и зарубежный компаний, усилить контроль государственных границ и борьбу с наркотрафиком, увеличить число рабочих мест за счет реализации инфраструктурных проектов. Он также обещает повысить темпы роста экономики до 6% в год и высказывается против легализации однополых браков.
Кандидат от оппозиционной коалиции «Большой обновленный национальный альянс» Эфраин Алегре пока не признал свое поражение и просит дождаться окончательного подсчета голосов на выборах президента Парагвая.
Законодательство республики не предусматривает проведение второго тура. Инаугурация нового президента должна пройти 15 августа.