Բոլոր ոլորտներում բլոքչեյն տեխնոլոգիաների օգտագործումն անհնար է, սակայն այն շատ կիրառումներ ունի եւ կարող է մեր կյանքի մեջ մեծ թվով դրական փոփոխություներ բերել: Hyperloop Transportation Technologies (HTT) ընկերության գլխավոր տնօրեն Դիրկ Ալբորնը չի պատկերացնում՝ ինչպես կարող է որեւէ մեկը բլոքչեյն տեխնոլոգիաները «չսիրել»:
Դիրկ Ալբորնը NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ այս տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս անցկանել թափանցիկ, վստահության արժանի գործարքներ, որոնց ապակենտրոնացվածության շնորհիվ մասնակիցները կարող են վստահ լինել, որ ամեն ինչ արվում է ինչպես հարկն է:
Hyperloop Transportation Technologies-ի ղեկավարի խոսքով՝ եթե, օրինակ, բլոքչեյն տեխնոլոգիաները կիրառվեն քաղաքական ընտրությունների ժամանակ, դրանցով անհնար է մանիպուլյացիաներ անել: Եթե այս տեխնոլոգիաների վրա է հիմնված հողային ռեգիստրը, բոլորին հստակ հասկանալի կլինի՝ ով ինչ հողեր է տնօրինում եւ որտեղ են դրանք տեղադրված: Այս տեխնոլոգիաները կարելի է կիրառել ընկերությունների մենեջմենթում, եւ դրանց շնորհիվ ներդրողները միշտ կիմանան՝ իրենց փողերն ինչպես են ծախսվում:
Դիրկ Ալբորնը Հայաստան է եկել մասնակցելու Armenian Blockchain Forum առաջին միջազգային համաժողովին, որի ընթացքում նա մասնակիցներին ներկայացրեց Hyperloop համակարգը եւ ինչպես է այն գործում:
Բլոքչեյնը (Blockchain) տվյալները պահելու միջոց է, գործարքների, պայմանգրերի թվային գրանցամատյան: Բլոքչեյնում կարելի է պահել ցանկացած տվյալներ՝ տրամադրված վարկերի մասին տեղեկություններից մինչեւ ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտումների մասին տեղեկություններ: Տեխնոլոգիայի հիմնական առանձնահատկությունն այն է, որ այս տվյալները չեն պահվում ինչ-որ մեկ տեղում՝ դրանք տեղաբաշխված են աշխարհում մի քանի հարյուր եւ անգամ հազար համակարգիչներում: Բլոքչեյնում հայտնված գործարքները կամ տեղեկությունները անփոփոխ են, ինչն այն թափանցիկ է դարձնում բոլորի համար, ովքեր միացած են այս համակարգին:

Технологии блокчейн невозможно использовать во всех сферах, но у них много применений, и они могут привнести немало позитивных изменений в нашу жизнь. Генеральный директор компании Hyperloop Transportation Technologies (HTT) Дирк Алборн не представляет, как кто-то может «не любить» технологии блокчейн.
В беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am Дирк Алборн отметил, что эти технологии позволяют проводить прозрачные, заслуживающие доверия транзакции, благодаря децентрализованности которых участники могут быть уверены в том, что все делается как надо.
По словам руководителя Hyperloop Transportation Technologies, если, например, технологии блокчейн будут применяться во время политических выборов, ими невозможно будет манипулировать. Если на этих технологиях основан земельный регистр, всем будет четко понятно, кто какими землями владеет и где они расположены. Эти технологии можно применять и в менеджменте компаний, и благодаря им инвесторы всегда будут знать, как тратятся их деньги.
Дирк Алборн приехал в Армению для участия в первом международном форуме Armenian Blockchain Forum, в ходе которого он представил участникам систему Hyperloop и то, как она работает.
Блокчейн (Blockchain) –  это способ хранения данных, цифровой реестр транзакций, сделок, контрактов. Данные в блокчейне можно хранить любые – от информации о выданных кредитах до данных о нарушениях правил дорожного движения. Основная особенность технологии в том, что эти данные не хранятся в каком-то одном месте – они распределены между несколькими сотнями и даже тысячами компьютеров во всем мире. Транзакция или информация, попавшая в блокчейн, неизменяема, что делает ее прозрачной для всех, кто подключен к этой системе.
Внедрение блокчейн в экономику повысит доверие к госуслугам: стартовал первый Armenian Blockchain Forum