Վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին եւ քննարկել Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին առնչվող մի շարք հարցեր:
Կառավարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Կարեն Կարապետյանը կարեւորել է ներքաղաքական խնդիրների լուծումը երկխոսության, Սահմանադրական ճանապարհով եւ շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ կառավարությանը՝ այս հարցում արտահայտած դիրքորոշման համար:
Վարչապետի պաշտոնակատարը կարեւորել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից խորհրդակցությունների անցկացումը խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու երկրում ստեղծված վիճակն ու դրանից դուրս գալու ուղիները, այդ թվում՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման միջոցով:
Դեսպան Միլսը կրկին անգամ վերահաստատել է ԱՄՆ կառավարության դիրքորոշումը եւ շեշտել, որ բոլոր գործընթացները պետք է տեղի ունենան Սահմանադրության համաձայն: Նա ավելացրել է, որ քաղաքական իրավիճակի կարգավորման համար երկխոսությունն այլընտրանք չունի: «Ես հասկանում եմ, որ այս ցույցերը, քաղաքացիական անհնազանդության գործողությունները հանդիսանում են օրենքի խախտում, եւ կառավարությունը պարտավոր է ապահովել հասարակական կարգն ու անվտանգությունը հնարավորինս լավ: Ես վստահ եմ, որ ժողովրդավարության կամ ժողովրդավարության ամրապնդման ճանապարհը նա չէ, որ վարչապետի թեկնածուն ընտրվում է փողոցում՝ ցույցի ժամանակ»,- նշել է Ռիչարդ Միլսն՝ ընդգծելով քաղաքական ուժերի միջեւ երկխոսության կարեւորությունը:

YEREVAN. – Acting Prime Minister Karen Karapetyan on Wednesday received US Ambassador Richard Mills, and they discussed the internal political situation in Armenia.
Karapetyan underscored the resolving of internal political matters by way of dialogue and the Constitution, and thanked the US government for the position it has expressed regarding this issue, press office of the government informed Armenian News-NEWS.am.
Ambassador Mils, in turn, once again reaffirmed the US government’s respective stance, and stressed that all processes in Armenia need to take place pursuant to the Constitution.
He added that there is no alternative to dialogue to normalize the political situation.
Mills said the ongoing demonstrations and civil disobedience actions in Armenia are a violation of the law, and the government must ensure public order and safety.
The US ambassador expressed the confidence that the road to democracy, or to strengthening the democracy, is not through the PM candidate’s selection on the streets, during demonstrations.