Էկվադորի վերահսկիչ վարչությունը քրեական հանցագործության տարրեր է գտել նախկին նախագահ Ռաֆաել Կորեայի եւ մի շարք այլ պաշտոնյաների գործունեության մեջ 2012-2017 թվականների պարտքի կառավարման մասով, փոխանցում է «Ռոսբալտ»–ը
Հինգշաբթի երկրի կառավարության հաղորդակցության հարցերով քարտուղար Անդրես Միչելենը հայտարարել է, որ Էկվադորի դատախազությունը հետաքննություն է սկսել Կորեայի ընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորման առնչությամբ։
«Հետաքննության գործընթացը սկսվել է, դատախազությունը հետաքննություն, է իրականացնում եւ ես կարծում եմ՝ պետք է մինչեւ վերջ գնալ»,–մեջբերում է նրա խոսքը Comercio պորտալը։
Կորեայի խնդիրները սկսվել են գործող նախագահ Լենին Մորենոյի հետ վեճից հետո։ Կորեան 10 տարվա ընթացքում զբաղեցրել է նախագահի պաշտոնը, իսկ հրաժարականից հետո ստիպված է եղել մեկնել ընտանիքի մոտ Բելգիա։

Контрольное управление Эквадора нашло признаки уголовных преступлений в деятельности экс-президента Рафаэля Корреа и ряда других чиновников в части управления долгом в 2012—2017 годах, передает Росбалт.
В четверг секретарь правительства страны по вопросам коммуникации Андрес Мичелену заявил, что прокуратура Эквадора начала расследование в отношении финансирования избирательной кампании Корреа.
«Процесс расследования начался, прокуратура ведет расследование, и я думаю, что нам нужно идти до конца», — цитирует его портал Comercio.
Проблемы Корреа начались с его конфликта с действующим президентом Ленином Морено, одержавшим победу на выборах в 2017 году. Корреа занимал президентский пост в течение десяти лет, но после отставки был вынужден уехать к семье в Бельгию.