Արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր՝ ապրիլի 27-ին, ընդունել է Չիլիի դեսպան Ռոդրիգո Նիետոյին (նստավայրը՝ Մոսկվա), ով Երեւան էր ժամանել փոխանցելու Չիլիի արտգործնախարար Ռոբերտո Ամպուերոյի պատասխան ուղերձը` Հայաստանի եւ Չիլիի միջեւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման քսանհինգամյակի կապակցությամբ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով հյուրին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշեց, որ քառորդ դարի ընթացքում մեր երկու երկրների միջեւ ձեւավորել են գործընկերային, փոխշահավետ հարաբերություններ եւ առկա է միացյալ ուժերով դրանք առավել զարգացնելու երկուստեք պատրաստակամություն:
Հայաստանի արտգործնախարարի պաշտոնակատարը եւ Չիլիի դեսպանը անդրադարձան երկկողմ օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցերի, քննարկեցին քաղաքական երկխոսության խորացման, արտգործնախարարությունների միջեւ խորհրդակցությունների անցկացման, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության սերտացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ շփումների ակտիվացման վերաբերյալ հարցեր։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ռոդրիգո Նիետոն կարեւորեցին Հայաստանում Չիլիի պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակի այսօր նախատեսվող հանդիսավոր բացումը, ընդգծելով, որ այն, 2016թ.-ից ի վեր Սանտյագոյում գործող Հայաստանի պատվո հյուպատոսության հետ միասին, նոր հնարավորություններ կստեղծի երկկողմ կապերի առավել խորացման համար:
Հանդիպումից հետո Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ռոդրիգո Նիետոն ստորագրեցին Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության եւ Չիլիի Հանրապետության Կառավարության միջեւ՝ դիվանագիտական եւ պաշտոնական անձնագրեր ունեցող անձանց համար մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացման մասին համաձայնագիրը:

И.о. министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 27 апреля принял чрезвычайного и полномочного посла Чили в Армении Родриго Ньето (резиденция в Москве), который прибыл в Ереван для передачи ответного послания главы МИД Чили Роберто Ампуэро по случаю 25-ой годовщины установления межгосударственных отношений между Арменией и Чили.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства иностранных дел, Налбандян с удовлетворением отметил, что в течение 25 лет между нашими государствами сформировались партнерские, взаимовыгодные отношения.
В ходе встречи стороны коснулись целого ряда вопросов, касающихся двусторонней повестки. Они также обсудили вопросы относительно углубления политического диалога, проведения консультаций между министерствами иностранных дел, укрепления сотрудничества в рамках международных организаций и другие.
Налбандян и Ньето подчеркнули важность торжественного открытия офиса Почетного консула Чили в Армении, запланированного на сегодняшний день, отметив при этом, что он вместе с действующим с 2016 года в Сантьяго Почетным консульством Армении создаст новые возможности для еще большего укрепления двусторонних отношений.
После встречи Налбандян и Ньето подписали соглашение между Правительством Армении и Правительством Чили об упразднении визовых требований для лиц, имеющих дипломатические и служебные паспорта.