Փարիզում մայիսմեկյան ցույցի ժամանակ ձախ արմատական «Սեւ բլոկ» շարժման ակտիվիստների եւ ոստիկանների միջեւ բախում է տեղի ունեցել: RFI- ն հաղորդում է, որ «Սեւ բլոկից» մոտ 200 մարդ ձերբակալվել է:
Ծածկված դեմքերով, սեւ հագուստներով մոտ 1200 երիտասարդներ «Մոլոտովի կոկտեյլ» եւ այլ առարկաներ են նետել ոստիկանների վրա: Ցուցարարներն իրենց ճանապարհին կոտրել են խանութների եւ բանկերի ցուցափեղկերը, այրել աղբամանները:
AFP-ի հաղորդմամբ՝ դյուրավառ նյութն ընկել է «ՄաքԴոնալդսի» ռեստորաններից մեկում:
Իրավապահ ուժերը ի պատասխան արցունքաբեր գազ եւ ձայնային նռնակներ են կիրառել:
Բախումների սկսվելուց հետո ոստիկանությունը խնդրել է արհմիության ակցիայի կազմակերպիչներին փոխել երթուղին:
Ներքին գործերի նախարար Ժերար Կոլոնը դատապարտել է ակտիվիստների կողմից բռնության կիրառումը: Ցուցարարների նկատմամբ բռնության դատապարտումով հանդես է եկել ծայրահեղ ձախերի առաջնորդ Ժան Լյուկ Մելանշոնը:

The clashes came against a backdrop of union discontent with President Emmanuel Macron over his plans to stimulate France’s economy and spur jobs growth by loosening labor regulations.
Riot police in Paris had warned on Monday of possible clashes with far-left anarchist groups, known as Black Blocs, after a call on social media to make Tuesday a “Revolutionary Day”.
Authorities said around 1,200 masked and hooded protesters garbed in black turned up on the sidelines of the annual May Day demonstration by labor unions.
More than 200 anarchists were arrested and four people, including a police officer, were lightly wounded in the ensuing disturbances, Paris police chief Michel Delpuech told a news conference.