Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ժամանել է Սոչի: Սոչիի միջազգային օդանավակայանում ՀՀ վարչապետին դիմավորեց Սոչիի քաղաքապետ Անատոլի Պախոմովը: Այս մասին հաղորդում է NEWS.am-ի թղթակիցը Սոչիից:
Անմիջապես օդանավակայանից Նիկոլ Փաշինյանն ուղեւորվեց Ադլերի Սբ. Սարգիս հայկական եկեղեցի. այստեղ Հայաստանի վարչապետին դիմավորեցին ՀԱԵ Ռուսաստանի հարավային Հայոց թեմի առաջնորդ Մովսես եպիսկոպոս Մովսիսյանը, Սբ. Սարգիս եկեղեցու հոգեւոր հայրերը, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Հավաքվածները վանկարկում էին «Նիկոլ», «Նիկոլ, վարչապետ»։
Նշենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն մայիսի 13-14-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Ռուսաստանի Դաշնություն՝ մասնակցելու Սոչիում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստին: Նիստի շրջանակում տեղի է ունենալու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը:
Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են, մասնավորապես, ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, ՌԴ-ում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը:
ԵՏՄ բարձրագույն նիստի շրջանակում Հայաստանի վարչապետը կմասնակցի ԵՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի՝ նեղ եւ ընդլայնված կազմերով նիստերին: Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ առանձնազրույցներ կունենա ԵՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարների, մասնավորապես՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի, Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբեյ Ժեենբեկովի, ինչպես նաեւ Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян прибыл в Сочи, где 14 мая состоится саммит Евразийского экономического союза.
Сразу из аэропорта делегация, возглавляемая премьером, направилась в армянскую церковь Сурб Саркис в Адлере, где их ожидали представители армянской общины.  Как передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am, у церкви собралось очень много людей, они скандировали: «Никол, премьер-министр!» и «Армения!».
У церкви главу армянского правительства встретил глава епархии юга России Армянской Апостольской Церкви епископ Мовсес Мовсесян. Школьники подготовили для армянской делегации культурную программу с песнями и танцами.
Строительство церкви было завершено в мае 1998 года. Около церкви находятся четыре хачкара. Один из хачкаров - в память о жертвах катастрофы самолета Армавиа, произошедшей над Черным морем.
Никол Пашинян возложил цветы к хачкарам.
Отметим, что  14 мая предусматриваются  двусторонние втречи премьер- министра Армении Никола Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным, а также с президентами Беларуси и Кыргызстана, Александром Лукашенко и Сооронбаем Жээнбековым.  Запланирована также встреча с председателем Коллегии Евразийской экономической комиссии Тиграном Саркисяном.