ԵՄ-ն մտադիր է ապահովել իր ընկերությունների ներկայությունն Իրանում՝ չնայած ԱՄՆ-ի՝ միջուկային գործարքի վերաբերյալ որոշմանը. առաջնորդները հաստատել են իրենց մտադրությունը պահպանել Եվրոպայի ռազմավարական եւ տնտեսական ինքնիշխանությունը: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոն, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Երեկ Իրանի հարցով բավականին հագեցած քննարկումներ էին ծավալվել: Եվրոպան հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն հաստատելու անհրաժեշտության վերաբերյալ միասնական դիրքորոշումներին: Մենք միշտ հայտարարել ենք, որ 2015 թվականի Իրանի հետ գործարքն այս հավասարակշռության կարեւոր բաղադրիչն է, ուստի մենք դրան աջակցում ենք»,- ասել է Մակրոն:
«Մենք կաշխատենք Իրանի հետ համաձայնագրի շրջանակները պահպանելու ուղղությամբ՝ անկախ ԱՄՆ-ի որոշումից: Ավելի կոնկրետ՝ քաղաքական աջակցություն ցուցաբերելով եւ մեր ընկերությունների ներկայությունը ապահովելով, ինչպես նաեւ խրախուսելով բոլոր կողմերին շարունակել բանակցություններն անհրաժեշտ ավելի լայն համաձայնագիր կնքելու համար»,- ասել է Ֆրանսիայի նախագահը:

The EU intends to ensure the presence of its companies in Iran, despite US withdrawal from Iran’s nuclear deal, said French President Emmanuel Macron.
“We had a thorough discussion on Iran. The 2015 nuclear agreement is an important element of regional peace and security so we decided to support it regardless of the United States’ decision. We pledged to take political measures that would allow our companies to stay in Iran,” TASS reported quoting Macron.
According to him, there is the need to make an additional 2025 agreement on Iranian nuclear program, agreements on ballistic missiles and Iran’s activities in the region.
“Europe showed unity yesterday in recognizing the need to maintain the agreement and Europe’s strategic sovereignty,” Macron added.