Եվրոպական միությունը եւ Իրանը պայմանավորվել են համատեղ աշխատանքային խումբ ստեղծել, որը կզբաղվի նավթի առեւտրի հարցերով։ Այս մասին հայտարարել է Թեհրանում այցով գտնվող ԵՄ էներգետիկայի հարցերով հանձնակատար Միգել Արիաս Կանետեն։
Նա հստակեցրել է, որ նավթի առեւտրի հարցերով աշխատանքային խմբի առաջին հանդիպումը կկայանա հենց այսօր։
«Մենք մտադիր ենք սատարել Իրանին նավթի առեւտրի ոլորտում»,-նշել է էներգետիկայի հարցերով հանձնակատարը։
Կանետեի խոսքով՝ ստեղծված կառույցը կօգնի իրականացնել գործարքի հիմնարար բաղադրիչը, որ Իրանի բնակչությունը միջուկային համաձայնագրից օգուտներ ստանա։
Ավելի վաղ Եվրոպական Միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին հայտարարել էր, որ ԵՄ-ն ու Իրանը որոշել են ակտիվացնել տնտեսական համագործակցությունը։ Նույն օրը հայտնի դարձավ, որ ԵՄ-ն որոշել է Իրանի հետ առեւտրում դոլարը փոխարինել եվրոյով։

The European Union and Iran agreed to establish a joint working group to deal over oil trade, said EU Commissioner for Energy Miguel Arias Cañete in Tehran on Sunday, Vzglyad reported.
According to him, EU intends to back Iran in the oil business, while the created structure will help realize the fundamental element of the deal.
Earlier, the EU top diplomat Federica Mogherini noted that the European Union and Iran had decided to intensify economic cooperation. The government of Iran, in its turn, has announced plans to replace the US dollar with the euro in official financial reporting.