Անհատական մոտեցմամբ պիտի լուծենք քաղբանտարկյալների խնդիրները: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում նշել է ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը:
Հարցին, թե որն է քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու ճանապարհը, նա պատասխանել է. «Միանշանակ պետք է գործենք իրավական մեխանիզմներով: Մենք նախկինում ունեինք մարդ կամ մարդիկ, ում հրահանգով ֆիկտիվ դատական գործընթաց էր արվում, չէ՞, արդարադատության էդ համակարգը գործի էր դրվում, եւ մարդիկ հայտնվում էին ճաղերի հետեւում: Սա իրավական չէր, սա բարոյական չէր, սա իշխանությունների տարանջատման, դատական իշխանությունների սկզբունքին հակասում է․ նույնիսկ ասելու կարիք էլ չկա»:
Նրա խոսքով, դա մեկն էր այն հիմնական պրոբլեմներից, որը հանգեցրեց էս իրավիճակին եւ նրանց՝ իշխանությունից հեռացմանը. «Հիմա ես չեմ ուզում եւ կարծում եմ Հայաստանի քաղաքացիներից որեւէ մեկի շահերից չի բխում, այդ թվում եւ էն մարդկանց, որոնք հիմա բանտում են, որ մենք էդ մարդուն փոխենք մի ուրիշ մարդով, որը էդ նույն տրամաբանությամբ կանի հակառակ գործողությունը՝ էն ժամանակ մտցնում էին բանտ, փակում էին, հիմա ուղղակի կբացի բանտերի դռները՝ ճնշում գործադրելով եւ միջամտելով դատարանների աշխատանքին եւ ինքնուրույնությանը եւ վճիռների կայացման իրավունքին: Եթե մենք էդ ճանապարհով գնանք, նշանակում է՝ հեղափոխությունը ձախողվել է, նշանակում է՝ մարդիկ չստացան էն, ինչի համար պայքարում էին: Սա ճակատագրական սխալ կլինի: Միանշանակ մենք գնալու ենք իրավական ճանապարհով՝ անկախ նրանից, թե էս հարցի շուրջ ով ինչ մեկնաբանություն եւ դիրքորոշում ունի: Անհատական մոտեցմամբ պիտի լուծենք էդ բոլոր խնդիրները, իսկ էդ խնդիրները մեր առաջնահերթություններից են: Էս պահին ես կարող եմ հավաստել միայն դա»:

В вопросе политических заключенных необходимо руководствоваться принципом персонального подхода. Об этом заявил первый заместитель премьер-министра Арарат Мирзоян радиостанции «Свобода».
На вопрос о том, каков путь освобождения политических заключенных, Мирзоян отметил: «Однозначно, это должны быть правовые механизмы. В прошлом были люди, по чьим приказам проводились фиктивные судебные процессы, и граждане оказывались за решеткой. Это неправомерно, аморально», - заявил Мирзоян.
По его словам, в этом состояла одна из основных проблем, приведшая бывшие власти к отставке. При этом Мирзоян отметил, что важно не создать аналогичную прежней систему-наоборот, во главе которой окажется другой человек, выполняющий приказы. «Тогда бросали в тюрьмы, а сейчас просто распахнут двери тюрем, оказав давление на суды и их право принимать решение. Если мы пойдем этим путем, это будет означать, что революция провалилась, что люди не получили того, за что боролись. Это будет роковой ошибкой. Однозначно, мы пойдем правовым путем, независимо от того, кто как будет комментировать вопрос и у кого какие позиции», - отметил Мирзоян.