Վենեսուելան «մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն» է անվանել ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցներ կիրառելու մասին որոշումը՝ նախագահական ընտրություններում Նիկոլաս Մադուրոյի հաղթանակից հետո, հաղորդում է Reuters-ը:
«Վենեսուելան հերթական անգամ դատապարտում է ԱՄՆ վարչակազմի կողմից ագրեսիայի եւ թշնամանքի պարբերական քարոզչությունը, որպեսզի Վենեսուելայի ժողովրդին իր ձայնի իրավունքը արտահայտելու համար պատժի», - ասվում է Վենեսուելայի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ: «Այս կամայական եւ միակողմանի միջոցները մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն են»:
Մայիսի 20-ին Վենեսուելայում նախագահական ընտրություններ անցկացվեցին: Ըստ ԿԸՀ-ի տվյալների՝ Նիկոլաս Մադուրոն քվեների 68 տոկոսով հաղթանակ է տարել: Ընդդիմադիր խոշոր կուսակցությունները որոշել էին բոյկոտել ընտրությունները `դրանք «կեղծ իմիտացիա» անվանելով:
Նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր էր ստորագրել, որով Միացյալ Նահանգներում ԱՄՆ քաղաքացիներին եւ իրավաբանական անձանց արգելվում է Վենեսուելայի սուվերեն պարտքի հետ գործարքներ իրականացնել:

Венесуэла назвала «преступлением против человечности»  решение США о введении новых санкций после победы Николас Мадуро на президентских выборах, передает Reuters.
«Венесуэла в очередной раз осуждает систематическую кампанию агрессии и враждебности со стороны режима США, чтобы наказать венесуэльского народа за осуществление их права голоса», - говорится в заявлении МИД Венесуэлы. «Эти произвольные и односторонние меры представляют собой преступление против человечества».
20 мая в Венесуэле состоялись президентские выборы, победу на которых, по данным ЦИК страны, одержал Николас Мадуро с результатом 68% голосов. Крупные оппозиционные партии решили бойкотировать выборы, назвав их «мошеннической имитацией».
Накануне президент США Дональд Трамп подписал указ, запрещающий гражданам США и юридическим лицам в Штатах совершать операции с суверенным долгом Венесуэлы