Կիեւում տեղի է ունեցել «Կիեւի հայերը. հին համայնքի պատմությունը» կլոր սեղանը: «Սոֆիա Կիեւսկայա» արգելոցի եւ Ուկրաինայի հայերի միության կողմից կազմակերպված աննախադեպ միջոցառումների ընթացքում հայտնի գիտնականներն ու փորձագետները պատմել են Կիեւի հայ համայնքի պատմության կարեւոր փուլերի մասին:
AnalystikaUA.net-ը հայտնում է, որ ուկրաինացի հետազոտողները նոր էջեր են բացել՝ կապված հին գաղութի, տեղական հայկական եկեղեցու ձեւավորման, Պոդոլում միջնադարյան հայկական թաղամասի տեղայնացման, հայկական ինքնավարության, ինչպես նաեւ մշակութային ժառանգության հետ:
Կլոր սեղանի նիստից առաջ մասնակիցները եւ Հայ Առաքելական եկեղեցու Ուկրաինայի թեմի առաջնորդ Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը այցելել են Սբ. Սոֆիայի տաճար, որտեղ աղոթք են կարդացել, իսկ պատմական Ազգային արգելոցի գիտական մասով փոխտնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Վյաչեսլավ Կորնիենկոն Էքսկուրսիա է անցկացրել եւ պատմել է տաճարի հետ հայերին կապող կապող հետաքրքիր փաստերի մասին:
Միջոցառմանը մասնակցում էին նաեւ մասնագետներ, հայտնի փորձագետներ, քաղաքագետներ, քաղաքական գործիչներ, մշակութային գործիչներ եւ «Ուկրաինայի հայերը» քաղաքացիական պլատֆորմի հասարակական ակտիվիստները:

В Киеве состоялся круглый стол «Армяне Киева: история древней общины».
Известные ученые и эксперты рассказали о важных этапах истории армянской общины Киева в ходе беспрецедентных мероприятий, организованных Национальным заповедником «София Киевская» и Союзом армян Украины.
Как передает AnalitikaUA.net,   украинские исследователи раскрыли новые страницы, связанные с формированием древней колонии, местной армянской церкви, локализацией средневекового армянского квартала на Подоле, армянским самоуправлением, а также культурным наследием.
Перед заседанием круглого стола, участники и Глава Украинской епархии ААЦ епископ Маркос Оганесян посетили придел (часовню) Св.Антония и Феодосия собора Святой Софии, где прочитали молитву, а заместитель генерального директора по научной работе Национального заповедника, доктор исторических наук Вячеслав Корниенко, провел экскурсию, и рассказал о любопытных фактах связывающих армян с собором.
В мероприятиях кроме специалистов принимали участие известные эксперты, политологи, политики, деятели культуры и общественные активисты из Гражданской платформы «Армяне Украины».