Դեռ Եվրամիության հետ շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումից առաջ «Ելք» դաշինքը հայտարարությամբ էր հանդես եկել՝ կոչ անելով կողմերին քաղաքական կամք ցուցաբերել եւ ստորագրել այդ համաձայնագիրը: Այս մասին մայիսի 23-ին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ՀՀԿ անդամ Արմեն Աշոտյանի հարցին, թե ինչպես է իրականացվելու ԵՄ-ի հետ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը:
Նրա խոսքով՝ հարցի շուրջ քննարկումների ամբողջ ընթացքում «Ելք» դաշինքը կողմ է հանդես եկել այս նախաձեռնությանը եւ քվեարկել է վավերացման օգտին: «Դուք բոլորդ գիտեք, որ Հայաստանը վավերացրել է այս համաձայնագիրը, սակայն ԵՄ անդամ պետությունների կողմից վավերացման գործընթացը շարունակվում է: Մենք կապ ենք պահպանում մեր եվրոպական գործընկերների հետ, եւ այդ հարցը մեր ուշադրության կենտրոնում է», - ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ նոր իշխանությունները եւս ակտիվորեն աշխատում են ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին ֆինանսական աջակցության ցուցաբերման ուղղությամբ:

Еще до подписания рамочного соглашения с ЕС блок «Выход» выступил с заявлением, в котором призвал стороны проявить политическую волю и подписать данное соглашение с Евросоюзом. Об этом на правительственном часе в Национальном Собрании заявил 23 мая премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата от  Республиканской партии Армении Армена Ашотяна о том, как будет реализовываться соглашение с ЕС о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
По его словам, блок «Выход» за все время дискуссий по данному вопросу выступал за данную инициативу и  проголосовал за ратификацию. «Вы все знаете, что Армения ратифицировала данное соглашение, однако процесс ратификации со стороны стран-членов ЕС продолжается. Мы поддерживаем связь с нашими европейскими партнерами, и данный вопрос находится под нашим пристальным вниманием», - сказал Пашинян.
Как отметил глава Правительства, новая власть также  активно работает над  предоставлением финансовой поддержки Армении со стороны ЕС.