Միացյալ Նահանգների եւ Հյուսիսային Կորեայի պատմական գագաթաժողովի ճակատագիրը կորոշվի հաջորդ շաբաթ: Այս մասին հայտարարել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հաղորդում է AFP-ն:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ պատվիրակությունը Թրամփի եւ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հանդիպման նախապատրաստական առաքելության կապակցությամբ մեկնել է Սինգապուր: Ամերիկացիները կհանդիպեն Հյուսիսային Կորեայի պատվիրակության հետ հանդիպման բոլոր մանրամասները կարգավորելու համար:
«Ինչ էլ որ լինի, մենք կիմանանք հաջորդ շաբաթ,-ասել է Թրամփը: «Եթե մենք կանդիպենք, կարծում եմ, որ դա հրաշալի կլինի Հյուսիսային Կորեայի համար»:
Ավելի վաղ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարել էր, որ գագաթաժողովի ճակատագիրը Հյուսիսային Կորեայի ձեռքում է: «Այս որոշումն ի վերջո կախված է Կիմ Չեն Ընից»:

Судьба исторического саммита США и Северной Кореи определиться на следующей неделе. Об этом заявил президент США Дональд Трамп, передает AFP.
Он отметил, что делегация США отправилась в Сингапур для подготовительной миссии в связи с предстоящей 12 июня встречей Трампа и северокорейского лидера Ким Чен Ына. Американцы встретятся с делегацией Северной Кореи, чтобы утрясти все детали встречи.
«Как бы то ни было, мы узнаем на следующей неделе», - сказал Трамп.  «Если мы встретимся, я думаю, что это будет здорово для Северной Кореи».
Ранее государственный секретарь Майк Помпео заявил, что судьба саммита в руках Северной Кореи.  «Это решение в конечном итоге зависит от Ким Чен Ына». «Он попросил о встрече, президент согласился встретиться с ним», - сказал Помпео. «Я очень надеюсь, что эта встреча состоится».