Միացյալ Նահանգների եւ Հյուսիսային Կորեայի պատմական գագաթաժողովի ճակատագիրը կորոշվի հաջորդ շաբաթ: Այս մասին հայտարարել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հաղորդում է AFP-ն:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ պատվիրակությունը Թրամփի եւ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հանդիպման նախապատրաստական առաքելության կապակցությամբ մեկնել է Սինգապուր: Ամերիկացիները կհանդիպեն Հյուսիսային Կորեայի պատվիրակության հետ հանդիպման բոլոր մանրամասները կարգավորելու համար:
«Ինչ էլ որ լինի, մենք կիմանանք հաջորդ շաբաթ,-ասել է Թրամփը: «Եթե մենք կանդիպենք, կարծում եմ, որ դա հրաշալի կլինի Հյուսիսային Կորեայի համար»:
Ավելի վաղ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարել էր, որ գագաթաժողովի ճակատագիրը Հյուսիսային Կորեայի ձեռքում է: «Այս որոշումն ի վերջո կախված է Կիմ Չեն Ընից»:

U.S. President Donald Trump said on Wednesday he would know next week whether his summit with North Korean leader Kim Jong Un would take place on June 12 in Singapore as scheduled, casting further doubt on plans for the unprecedented meeting, Reuters reported.
White House aides are preparing to travel to Singapore this weekend for a crucial meeting with North Korean officials to discuss the agenda and logistics for the summit, U.S. officials said, speaking on condition of anonymity.
Trump raised doubts about the summit in talks on Tuesday with South Korean President Moon Jae-in, who came to Washington to urge Trump not to let a rare opportunity with reclusive North Korea slip away.
It was unclear whether Trump was truly backing away from the summit or whether he was strategically coaxing North Korea to the table after decades of tension on the Korean peninsula and antagonism with Washington over its nuclear weapons program.