Մայիսի 24-ին, Բարսելոնում, Տառագոնում եւ Ժերոնում «Ստելա» կոդային անվանումով լայնամասշտաբ ոստիկանական օպերացիայի իրականացման ընթացքում 22 անձ է ձերբակալվել, փոխանցում է DW-ն: Օպերացիային ավելի քան 500 ոստիկան է մասնակցել: Բացի այդ, 50 խուզարկություն է անցկացվել, վարչական հաստատություններից փաստաթղթեր են առգրավվել:
Ձերբակալվածների թվում են կատալոնյան վարչակազմի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, քաղաքապետեր, տեղական խորհրդարանի նախկին եւ ներկա պատգամավորներ: Նրանք մեղադրվում են այնպիսի հանցագործությունների համար, ինչպիսիք են քրեական նպատակներով  պաշտոնական դիրքի օգտագործումը, պետական միջոցների չարաշահումը եւ ֆինանսական փաստաթղթերի կեղծումը:
Իսպանիայի Ազգային ոստիկանության տեղեկատվության բաժնի փոխանցմամբ՝ Կատալոնիայի իշխանությունում մինչեւ 2017 թվականի նոյեմբերը գտնվող անջատողականները կարող էին ռեգիոնալ բյուջեից ապօրինի կերպով 2 միլիոնից մինչեւ 17 միլիոն եվրո դուրս բերել: Այդ գումարն Իսպանիայի գանձարանի կողմից հատկացվել էր ռեգիոնի «միջազգային համագործակցության» կարիքներին, հիմնականում` զարգացող երկրներին սատարելու նպատակով:
Կատալոնիայի առաջնորդը Իսպանիայի կառավարությանը մեղադրել է իր քաղաքացիներին լրտեսելու մեջ
Citizen Lab-ը հայտարարել է, որ չի կարող վերջնականապես լրտեսական գործողություններ վերագրել կոնկրետ կազմակերպությանը․․․

В ходе широкомасштабной полицейской операции под кодовым названием «Стела», проведенной в Барселоне, Таррагоне и Жероне в четверг, 24 мая, задержаны 22 человека, передает DW.
В операции участвовали более 500 сотрудников полиции. Кроме того, проведены 50 обысков, изъяты документы из административных учреждений. Среди задержанных - бывшие высокопоставленные деятели каталонской администрации, мэры городов, бывшие и действующие депутаты местного парламента. Им вменяют в вину такие правонарушения, как использование служебного положения в преступных целях, нецелевое использование государственных фондов и подделка финансовых документов.
Как сообщили DW в управлении информации Национальной полиции Испании, сепаратисты, находившиеся у власти в Каталонии до ноября 2017 года, могли незаконно вывести из регионального бюджета от 2 млн до 17 млн евро. Эти деньги были выделены испанской казной на нужды «международного сотрудничества» региона, в основном на помощь развивающимся странам.