Արտակարգ իրավիճակների նախարարության Կեմերովոյի շրջանի հարցերով գլխավոր վարչության պետ Ալեքսանդր Մամոնտովը, որը մեղադրվում էր «ԶԻմնայա վիշնյա» առեւտրի կենտրոնում բռնկված հրդեհի գործով, հեռացման զեկույց է գրել։ Այդ մասին դատական նիստի ժամանակ, որի ընթացքում Մամոնտովին խափանման միջոց պետք է ընտրվեր, հայտարարել է դատախազության ներկայացուցիչը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ինտերֆաքսը» հաղորդում է, որ դատարնը երկարաձգել է Մամոնտովի կալանքը 72 ժամով։ Մամոնտովի դեմ գործ է հարուցվել մայիսի 25-ին։ Այդ գործով մեկ այլ մեղադրյալ է Կեմերովո քաղաքի հարցերով շրջանային ԱԻՆ-ի հսկողության բաժնի պետ Գրիգորի Տերենտեւը։ Նրանք մեղադրվում են անփութության եւ միջոցների մսխման մեջ՝ «ԶԻմնայա վիշնյայում» պաշտոնյաները 2017 եւ 2018 թվականներին չեն պլանավորել եւ չեն իրականցրել հրդեհային անվտանգության պահանջների պահպանման ստուգում։
Հիշեցնենք, որ Կեմերովոյի առեւտրի կենտրոնում մարտի 25-ին բռնկված խոշոր հրդեհի զոհ է դարձել 60 մարդ, այդ թվում՝ 37 անչափահաս:

Начальник главного управления МЧС по Кемеровской области Александр Мамонтов, обвиняемый по делу о пожаре в ТЦ «Зимняя вишня», написал рапорт об увольнении. Об этом во время заседания суда, на котором Мамонтову избирали меру пресечения, заявил представитель прокуратуры, передает «РИА Новости»
«Интерфакс»  сообщает, что суд продлил срок задержания Мамонтова до 72 часов.
Дело против Мамонтова возбудили 25 мая. Другим фигурантом является начальник отдела надзора областного МЧС по городу Кемерово Григорий Терентьев. Их обвинили в халатности и растрате. Следствие полагает, что чиновники в 2017 и 2018 годах не запланировали и не провели проверку соблюдения требований пожарной безопасности в «Зимней вишне».
По нормам эта проверка должна была пройти до 18 марта 2018 года. В Следственном комитете уточнили, что обоим было достоверно известно о необходимости ревизии. Также Мамонтов, как полагают следователи, совершил хищение денежных средств ГУ МЧС на сумму более 1,8 млн руб., действуя с использованием служебного положения и «при пособничестве неустановленных пока лиц».
Пожар в ТЦ «Зимняя вишня» произошел 25 марта. Его жертвами стали 60 человек, в том числе 37 несовершеннолетних. Последняя реальная проверка торгового центра, как установлено в ходе расследования, проводилась в 2012 году, последующие были только на бумаге.