Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը առաջարկել է Եվրամիության արտաքին սահմանների վերահսկման գործակալությանը (Frontex) երրորդ երկրներում նրանց իշխանությունների համաձայնությամբ ապօրինի միգրացիայի դեմ պայքարելու իրավասություններ տալ: Այս հայտարարությամբ քաղաքական գործիչը հանդես է եկել Welt Am Sonntag թերթին տված հարցազրույցում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Կանցլերի խոսքով, եվրոպացի սահմանապահները պետք է «վերջ դնեն միգրանտներին տեղափոխողների կեղտոտ բիզնեսին եւ թույլ չտալ նրանց նավերին Միջերկրական ծովով վտանգավոր ուղեւորություններ կատարել»: Frontex-ի աշխատակիցները պետք է լիազորված լինեն Եվրամիության արտաքին սահմաններում ապօրինի օտարերկրացիներին ձերբակալել, օգնություն ցույց տալ միգրանտներին եւ հետ ուղարկել:
Նա նշել է, որ Ավստրիան հավանություն չի տալիս ԵՄ երկրների կողմից փախստականների ընդունման համար պարտադիր քվոտաների ներդրմանը, «հատկապես, եթե նրանք հաշվի չեն առնելու նախորդ տարիների միգրանտների ներհոսքը»: «Գործունակ պետության հիմքում ընկած ինքնուրույն  որոշելու իրավունքը՝ ում եւ ինչ քանակով ընդունել», - ասել է նա:
Եվրոպայում միգրացիայի ճգնաժամի գագաթնակետը հասավ 2015-2016 թվականներին, երբ Միջին Արեւելքից եւ Աֆրիկայից ԵՄ երկրներ 2,5 մլն միգրանտներ ժամանեցին:

Канцлер Австрии Себастьян Курц предложил наделить Агентство по контролю за внешними границами Евросоюза (Frontex) полномочиями бороться с нелегальной миграцией в третьих странах с согласия их властей. С таким заявлением политик выступил в интервью газете Welt Am Sonntag, опубликованном в воскресенье, сообщает ТАСС.
По мнению канцлера, европейские пограничники должны «положить конец грязному бизнесу перевозчиков мигрантов и не давать их судам совершать опасные рейсы по Средиземному морю». Сотрудников Frontex следует уполномочить задерживать нелегалов на внешних границах Евросоюза, оказывать мигрантам помощь и высылать их, добавил канцлер.
Он заявил, что Австрия не одобряет введение обязательных квот для приема беженцев странами ЕС, «особенно если они не будут учитывать приток мигрантов в предыдущие годы». «В основе дееспособного государства лежит право] самому решать, кого и в каких количествах принимать», - сказал политик.
Он также выразил опасение по поводу того, что проблема миграции подрывает единство ЕС. «Запад ругает Восток, Север жалуется на Юг и наоборот. Я наблюдаю за этим с большой тревогой», - подчеркнул Курц.
Пик миграционного кризиса в Европе пришелся на 2015-2016 годы, когда в страны ЕС прибыли 2,5 млн мигрантов с Ближнего Востока и из Африки.