ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը վստահություն է հայտնել, որ ԿԺԴՀ-ին բարգավաճում եւ լավ տնտեսական հեռանկարներ է սպասում: Այս մասին ԱՄՆ առաջնորդը հայտնել է իր թվիթերյան էջին՝ հաստատելով, որ ամերիկյան կառավարական պատվիրակությունը կիրակի օրը ժամանել է Փհանմունջոմ՝ Միացյալ նահանգների եւ Կորեայի նախագահների մասնակցությամբ պատմության մեջ առաջին գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Մեր ամերիկյան թիմը ժամանել է Հյուսիսային Կորեա` Կիմ Չեն Ընի հետ իմ հանդիպումը նախապատրաստելու համար: Ես լրջորեն հավատում եմ, որ Հյուսիսային Կորեան մեծ ներուժ ունի եւ մի օր հիանալի պետություն կլինի  ֆինանսական եւ տնտեսական առումով: Կիմ Չեն Ընն ինձ հետ այդ հարցում համաձայն է: Դա տեղի կունենա», - գրել է նա:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Հեզեր Նաուերթը լրագրողներին հայտնել էր, որ ԱՄՆ կառավարական պատվիրակությունը բանակցում է Փհենյանի հետ՝ սահմանային կետում ԿԺԴՀ-ի ներկայացուցիչների հետ առաջիկա գագաթնաժողովի վերաբերյալ:

Президент США Дональд Трамп выразил уверенность, что КНДР ждет процветание и хорошие экономическое перспективы. Об этом, как передает ТАСС глава государства заявил в Twitter, подтвердив, что американская правительственная делегация в воскресенье прибыла в Пханмунджом для подготовки к первому в истории американо-северокорейскому саммиту.
"Наша американская команда прибыла в Северную Корею для подготовки моей встречи с Ким Чен Ыном. Я всерьез верю, что у Северной Кореи есть прекрасный потенциал и однажды она будет прекрасным государством в финансовом и экономическом отношении. Ким Чен Ын со мной в этом согласен - это случится!" - написал он.
Ранее руководитель пресс-службы Госдепартамента Хезер Науэрт сообщила журналистам, что правительственная делегация Соединенных Штатов проводит переговоры по поводу предстоящего саммита с представителями правительства КНДР в пограничном пункте Пханмунджом.