ԱՄՆ-ն եւ Թուրքիան աջակցություն են հայտնել  Սիրիայի Մանջիբ քաղաքի իրավիճակի վերաբերյալ «ճանապարհային քարտեզին»՝ ընդգծելով այդ ծրագրի իրագործման փոխադարձ պարտավորությունը: Այս մասին նշվում է Վաշինգթոնում երկու երկրների արտգործնախարարների հանդիպումից հետո հրապարակված համատեղ հայտարարության մեջ, հաղորդում է  «Ամերիկայի ձայնը»:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն եւ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն քննարկել են Սիրիայում հետագա համագործակցությունը եւ այն միջոցները, որոնք պետք է ձեռնարկվեն Մանջիբում կայունություն եւ անվտանգություն ապահովելու համար:
Զրուցակիցները նաեւ պայմանավորվել են հետագա հանդիպումներ անցկացնել երկկողմ խնդիրների լուծման նպատակով եւ նշել, որ երկու երկրները, որոնք ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներ են, շարունակում են կենտրոնանալ «դաշինքի եւ գործընկերության ոգով» ընդհանուր խնդիրների լուծման վրա:

США и Турция поддержали «дорожную карту» по ситуации в сирийском городе Манбидж, подчеркнув взаимную приверженность реализации этого плана, о чем сообщается в совместном заявлении, опубликованном после встречи министров иностранных дел двух стран, которая состоялась в Вашингтоне, передает «Голос Америки».
Госсекретарь США Майк Помпео и министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу обсудили будущее сотрудничество в Сирии и меры, которые необходимо предпринять для обеспечения стабильности и безопасности в Манбидже, говорится в заявлении.
Собеседники также договорились проводить дальнейшие встречи с целью разрешения текущих двусторонних проблем, и отметили, что две страны, являющиеся союзниками по НАТО, по-прежнему нацелены на урегулирование общих вопросов в «духе союзничества и партнерства».