Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին չի հաջողվել համոզել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին Իրանի միջուկային համաձայնագրից դուրս գալու անհրաժեշտությունը:
Փարիզում համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ակնհայտ է դարձել, որ Նեթանյահուն ու Մակրոնը հակասող կարծիքներ ունեն Իրանի հարցում։
Նեթանյահուն միջուկային զենք ունեցող Թեհրանին անվանել է աշխարհին սպառնացող ամենամեծ վտանգը․ «Միջուկային արխիվը, որ մենք վերջերս հայտնաբերեցինք, ապացուցում է, որ Իրանը խաբել է աշխարհին միջուկային զենքի ստեղծման ծրագրի հարցով։ Եվ ես կարծում եմ, որ եկել է առավելագույն ճնշում Իրանի վրա գործադրելու ժամանակը»,-ասել է նա, փոխանցում է AP-ն։
Իր հերթին Մակրոնը հայտարարել է, որ Փարիզն Իրանի միջուկային ծրագրի շրջանակներում աշխատանքը լավագույն միջոցն է համարում Իրանի միջուկային գործունեությունը վերահսկելու առումով։ Նա նաեւ չի տեսնում, թե Իրանի միջուկային համաձայնագրից դուրս գալն ինչպես է օգնելու բարելավել տարածաշրջանային կայունությունը։
Մակրոնը նաեւ անդրադարձել է պաղեստինյան տարածքներին՝ դատապարտելով բռնության ցանկացած ձեւ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, մասնավորապես, վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում Գազայի հատվածում։

Премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху не удалось убедить президента Франции Эммануэля Макрона в необходимости выйти из иранского ядерного соглашения.
В ходе совместной пресс-конференции в Париже стало очевидно, что Нетаньяху и Макрон продолжают придерживаться  противоположных мнений по Ирану.
По словам Нетаньяху,  его основным направлением стал поиск возможностей вывода иранских войск  из Сирии. Нетаньяху также назвал Тегеран,обладающий ядерным оружием, «самой большой угрозой миру». «Ядерный архив, который мы обнаружили недавно, доказывает, что Иран лгал миру о своей программе создания ядерного оружия. И я считаю, что сейчас настало время для максимального давления на Иран», - сказал он, передает AP.
В свою очередь Макрон заявил, что Париж  работу в рамках иранского ядерного соглашения, которое он считает лучшим способом контролировать ядерную деятельность Ирана. По его словам, он не видит, как выход из ядерной сделки поможет улучшить региональную стабильность. «Как можно думать, что полное отсутствие контроля и обязательств лучше, чем согалешние 2015 года?» - сказал он.
Макрон также затронул вопрос о палестинских территориях, «осудив любые форм насилия в отношении гражданских лиц и, в частности, за последние несколько недель в секторе Газа».