Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի սխալ կիրառման արդյունքում սփյուռքի նախարարի խորհրդական նշանակված Վաղարշակ Հակոբյանն ազատվել է խորհրդականի պաշտոնից եւ նշանակվել սփյուռքի նախարարի օգնական:
Սփյուռքի նախարարությունն ափսոսանք է հայտնում տեղի ունեցած շփոթմունքի համար եւ հայցում է քաղաքացիների ներողամտությունը։
Ըստ օրենսդրության, խորհրդական կարող է նշանակվել 30 տարին լրացած քաղաքացին, իսկ Վաղարշակ Հակոբյանը 27 տարեկան է:
Ավելի վաղ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով դիտարկմանը, որ նախարարի նորանշանակ խորհրդական Վաղարշակ Հակոբյանը շատ երիտասարդ լինելով պայմանավորված չի համապատասխանում այդ պաշտոնին, Սփյուռքի փոխնախարար Դավիթ Սարգսյանն ասել էր. «Տարիքի առումով օրենքի խախտում չկա, օրենսդրական խնդիր չկա, աշխատանքային փորձը համապատասխանում է: Նա համապատասխանում է պաշտոնի անձնագրին նախատեսված չափանիշներին: Այդ չափանիշների մեջ 30 տարեկանի դրույթը բացակայում է»:

Вагаршак Акопян, назначенный на должность советника министра диаспоры в результате ошибочного применения 8-ой статьи закона «О гражданской службе», снят с нее и назначен помощником главы ведомства. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Министерства диаспоры. Далее руководимое молодым министром Мхитаром Айрапетяном Миндиаспоры решило «выразить сожаление по поводу путаницы и принести свои извинения перед гражданами».
Отметим, что, согласно законодательству, советником может быть назначено лицо, которому исполнилось 30 лет, а Вагаршаку Акопяну – 27 лет. Несколькими днями ранее замминистра диаспоры Давид Саркисян на пресс-конференции в присутствии главы ведомства упорно настаивал, что назначение Акопяна якобы проведено с соблюдением норм закона. Тогда министр диаспоры никакой «путаницы» не заметил.