Bellingcat հետազոտական ընկերությունը կոչ է արել Ռուսաստանին ապացուցել МН17-ի գործով Մոսկվայի դեմ մեղադրանքների կեղծ լինելը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցչի առաջին տեղակալ Դմիտրի Պոլյանսկին նախօրեին իր թվիթերյան էջում գրել էր, որ Bellingcat-ի մեղադրանքները Ռուսաստանի դեմ հիմնված են կեղծիքի վրա։
«Bellingcat-ն առաջարկում է այս թվիթի մեկնաբանություններում խնդրենք Դմիտրի Պոլյանսկիին՝ ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցչի առաջին տեղակալին ապացուցել, որ Bellingcat-ը եւ Համատեղ քննչական խումբն օգտագործում են կեղծ ապացույցներ МН17-ի գործով»,-նշված է կազմակերպության թվիթերյան էջում։
Ավելի վաղ Միջազգային քննչական խումբը հրապարակել էր  մալայզիական Boeing-ի կործանման հետաքննության միջանկյալ արդյունքները։ Փորձագետների կարծիքով, ինքնաթիռը խոցվել է «Բուկ» զենիթահրթիռային համալիրով, որը պատկանում է Զինված ուժերի 53-րդ զենիթահրթիռային բրիգադին՝ տեղակայված Կուրսկում։

Исследовательская компания Bellingcat призвала Россию доказать ложность обвинений против Москвы по делу МН17, сообщает РИА Новости.
Накануне первый заместитель постоянного представителя России при ООН Дмитрий Полянский написал в твиттере, что обвинения Bellingcat против России «основаны на подделках».
«Bellingcat предлагает в комментариях к этому твиту попросить Дмитрия Полянского, первого заместителя постоянного представителя России при ООН, доказать, что Bellingcat и Совместная следственная группа используют ненастоящие доказательства по делу MH17», — говорится в сообщении организации в твиттере.
Ранее международная следственная группа (JIT) опубликовала промежуточные результаты расследования причины крушения малазийского Boeing. По мнению экспертов, самолет был сбит из ЗРК «Бук», принадлежавшего 53-й зенитно-ракетной бригаде вооруженных сил, дислоцированной в Курске.